| AlinAlexandru55 a întrebat:

Salut.Ma numesc Alin si sunt pe clasa a9a la Mate Info Intensiv la un liceu din Sibiu(am intrat cu 9.67).Eu am lipsit în prima săptămână de școală și acum mi se pare materia destul de grea.Am lipsit deoarece toata vara nu am plecat nicăieri în vacanta si părinții au decis să mergem o săptămână în Dubai.La matematica am pierdut (2-3 ore în care ne-a predat)eu am 4 ore dar în prima din ce am auzit nu ne-a predat și mi se pare destul de greu și nu am inteles cam nimic din lecțiile predate săptămână această.La fizica mi s-a întâmplat tot la fel.Iar la informatica (materie care imi plăcea la nebunie pe clasa a8a)a devenit foarte grea din punctul meu de vedere și cum nu aveam nici lecțiile anterioare nu am inteles nimic.Niste colegi de ai mei care răspundeau permanent al aceste materii mi-au zis ca fac meditatie la mate si fizica dar de info nu mi-au zis nimic.Ce imi recomandați sa fac în această situație? Cea mai bună soluție ar fi să incep fac meditatie la cele 3 materii precizate anterior? Va rog sa imi dati sfaturi, păreri si îndrumări pe care le-ați folosit la aceste materii pe timpul liceului.

2 răspunsuri:
| raulwwe a răspuns:

Eu as spune ca este un lucru destul de obisnuit cand faci trecerea de la generala la liceu deoarece profesorii sunt diferiti, predau diferit si evident si materia se schimba in ceea ce priveste dificultatea. Eu ma consideram "bun" la engleza pe clasa a 8-a dar am vazut ca odata cu trecerea la liceu nu stiam mai nimic si am avut mult de tras ca sa tin pasul cu materia. Nu e necesar sa iei meditatii, doar sa tii pasul cu materia de la clasa si mai ales la matematica sa faci exercitii si temele pe care vi le da profesorul.

| AlinAlexandru55 explică (pentru raulwwe):

Mersi mult de sfat, raulwwe.