| AndreiMihalache2344 a întrebat:

Ma numesc Andrei am 17 ani si imi este foarte frica de viitor. Mai am un an si termin liceul(iau bacul). Nu stiu ce voi face in viata. Multi imi spun sa fac ce imi place dar eu vreau doar sa am un nivel de trai bun.Nu pot sa stau toata viata cu parintii. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Nivel de trai bun poti sa-l ai aproape din orice dupa terminarea unei facultati daca-ti place si esti bun in domeniu. Ia diferite facultati la rand, intereseaza-te ce joburi ai putea avea din fiecare si gandeste-te care din acestea ti-ar placea sa-l faci pana la pensionare eventual. happy

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ca sa ai garantia unui trai bun, a unor castiguri bune, trebuie sa faci domeniul in care excelezi, cel in care esti foarte foarte bun. Exista multe meserii cautate pe piata, dar acolo sunt cautati primii (cam o treime), daca nu te poti incadra intre acestia, va trebui sa te multumesti cu putin sau sa te lupti sa cauti altceva. In schimb, in absolut orice domeniu, seful de promotie, olimpicul national, cel exceptional va gasi imediat si cu usurinta ceva de lucru bine platit. Lumea te invata bine: mergi spre domeniul care iti place, care te pasioneaza, la care excelezi si in care ai investit timp si munca inca din clasa a intaia.