| mtw123 a întrebat:

Salut.

Merită să urmezi o carieră la pompieri? Care sunt avantajele / dezavantajele. Este o meserie bine plătită? Timp liber pentru tine iţi rămâne? Precizez că am 20 de ani.
Fara raspunsuri in bataie de joc.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Merita in masura in care iti place sa fii pompier toata viata!
Avantajele sunt ca iti faci o profesie din asta si muncesti cu drag toata viata.
Dejavantajul mare este ca, esti in pericol permanent cand intri in foc sa salvezi vieti.
Timpul liber este ca la orice alt serviciu. Depinde de unitatea unde esti si de rpogramul de munca, uenroi 8 ore, alteori 12 ore.
Evident ca-ti ramane timp liber o gramada, ca de muncesti 12 ore 1 saptamana, ai dupa aceea mai multe zile libere.

| gogu220 a răspuns:

Am un cumnat pompier. Pleacă azi dimineaţă la servici şi vine mâine dimineaţă după care două zile stă acasă. Acum în funcţie de vechime şi de gradul de peregătire salariul variază dar este cam peste 3.000 de lei, iar la 45 de ani iese la pensie. Asta e partea frumoasă. Sunt zile cănd nu are intervenţii şi stă în unitate, dar sunt si zile când îi moare câte unu în braţe.