| Alexdamian108 a întrebat:

Nu vreau sa dau Bacul consider și sunt multi că Bacul nu te ajută cu nimic in viața este doar un examen care este numit "examenul maturității" ca și examenul de a 8 a si nu o sa te întrebe nimeni în viata asta din Bac, e o prostie totala, la cum e sistemul ar trebui sa nu mai existe bac. Sunt atâția care nu iau bacul și nici nu vot să-l dea și încă nu e obligatoriu sa dai bacul, ca și cu carnetul de șofer de la 8 clase a ajuns la 10 clase și acum o să ajungă să ai 12 clase obligatorii ca sa dai pentru carnetul de șofer, pe bune? O să ajungă legea sa termini facultatea ca sa iei carnetul(permisul) de condus, poți să ajungi ceva bine in viața și fără bac, așa că întrebarea mea este ca ce pot să mă angajez după ce termin 12 clase, ceva care se câștigă și bine gen șofer curier pe mașină la altex, eMAG sau etc... Aștept sfaturi de job-uri. Toată lumea vrea bani, nimănui nu-i da școala, liceul, facultatea etc...de mâncare și serviciul este mult mai important.

Răspuns Câştigător
| Eduard196 a răspuns:

Păi joburile obișnuite și decente unde nu ai nevoie de bac gen tot ce ține de șoferie, tot ce tine de restaurant, agent de vânzări, agent de paza, sau de preferat poți face un curs unde nu ai nevoie de bac și de câștigă binișor gen frizer, coafez, artist tattoo, constructor, detectiv particular.

| Alexdamian108 explică (pentru Eduard196):

Așa da mersi bro

| Curious2 a răspuns (pentru Eduard196):

"Atist tattoo" este meserie noua.
Nu ai nevoie de niciun fel de studii, ca sa faci tatuaje doritorilor?
Oricine isi poate infiinta un cabinet, sa obtina acreditarile necesare, sa achizitioneze aparatura necesara si sa faca tatuaje?

| RobertMoon a răspuns (pentru Curious2):

Daca citeai bine ce am scris am mentionat faptul ca poate face un curs, doar ca nu are nevoie de diploma de bac.

| Curious2 a răspuns (pentru RobertMoon):

Nu ai nevoie de diploma de bac, ca sa te inscrii la acel curs si sa il absolvi.
Asa e?

| Sophieka a răspuns (pentru Eduard196):

Buna,
Pentru detectiv particular este nevoie de terminarea facultatii de drept ori daca esti lucrator in institutii publice in domeniul apararii, ordinii publice sau sigurantei nationale.

47 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ufff, esti total gresit! Fara BAC poti ramane pe veci un muncitor necalificat.
BACul are echivalenta in toata lumea, fara el nu poti merge la facultate sau aplica pentru pozitii de sefie.

| Cosmin86 a răspuns:

Fara BAC nu o sa poti face o facultate ca lumea.
In IT sunt salarii pana la 4000 de euro net pe luna la noi in tara, in afara sunt si de 16-20k de euro (Fata de 2500 de euro pe cat muncesc sclavii care s-au dus la sofat).

Daca tu vrei sa ramai cu 12 clase, care o sa castige 2 lei, multa bafta.
O sa te ratezi ca ceilalti 99% de ratati, dar in lume e nevoie de toti, cineva trebuie sa faca si munca de jos.

| Alexdamian108 explică (pentru Cosmin86):

Cunosc atâția și cu bac și cu facultate mai rău decât ăștia cu 12 clase adică pe străzi și fără casă

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alexdamian108):

Eu ti-am dat exemplu de IT, ca acolo lucrez eu.
Mai citeste:
https://www.economica.net/......35757.html

Si nu e ca la medicina sa astepti nu stiu cat, dupa cativa ani (4-5) ai salariul asta, daca esti bun.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Cosmin86):

Pastreaza un limbaj adecvat, avand in vedere ca stii cu ce temperament si mentalitate ai de a face pe acest site. Ironiile sa fie in fondul amuzamentului, nu pentru jigniri subtile.
Risti suspendarea contului.

| Alexdamian108 explică (pentru LPCTSTR):

Oricine înjură și oricum nu am inceput eu pricepi? Înjuratura nu simplifica nimic

| Alexdamian108 explică (pentru LPCTSTR):

Și cu suspendarea spune-i celui care a început, îmi fac alt cont și gata simplu

| LPCTSTR a răspuns (pentru Alexdamian108):

Nu ma pasioneaza repercusiunile actiunilor voastre, am vrut sa va atentionez cu privire la regulile siteului.

| Alexdamian108 explică (pentru LPCTSTR):

Luați măsuri cu ăștia care încep primii,mai văzut pe mine că m-am apucat să-l înjur eu de nebun pe ăla nu, după ce m-a înjurat normal că l-am înjurat și eu tu stăteai sa te înjure nu? eu am pus o întrebare normala după cum se vede, fiți mai atenți ăștia care sunt moderatori site-ului, la ăștia care înjură primii nu cine da replica înapoi, și prin răspunsul lui a jignit și pe alții înțelegi

| LPCTSTR a răspuns (pentru Alexdamian108):

Nu voi incepe o discutie cu tine bazata pe o polemica mult prea infipta in realitatea mentalitatii universale romanesti, pe langa ca ar fi plictisitor, nu as rezolva nimic.
Ca el a zis ca vei fi sclav ca sofer sau ca tu ca l-ai injurat de sfinte si/sau nesfinte, este strict problema voastra, iar pe mine cu atat mai putin ma influenteaza faptul ca tu l-ai injurat dupa tentativa lui de ironie.
Ideea este ca la violenta nu raspunzi cu violenta, pentru ca violenta este un factor ce creste exponential cu trecerea timpului daca ambele parti se implica cu "patos".

Pe TPU INCERCAM, indiferent de context, sa pastram un mediu placut pentru si cu toti.

| Alexdamian108 explică (pentru LPCTSTR):

Daca unii vin răspunsuri de astea ironii cu sclav și că este nevoie de ăștia cu munca de jos aste e jignire eu am cerut sfaturi și alte ți-am zis a jignit la modul general e strict problema mea ce fac in viața, și a altora ce fac in viata, nu incepi tu sa înjuri

| Alexdamian108 explică (pentru LPCTSTR):

Eu nu sunt de acord să mă înjure unul fara motiv, normal că am înjurat dar sa mi se suspende contul nu-s de acord, și nu am inceput eu, am pus doar o întrebare înțelegi

| LPCTSTR a răspuns (pentru Alexdamian108):

Mi-am dat deja seama.
Sugerez sa-l raportezi administratiei, nu sa pui paie pe foc cu si mai multe injuraturi.
Daca raportai inainte sa-l injuri, sansele suspendarii contului tau erau nule... la momentul actual garantez ca nu mai sunt nule deloc.

E o chestie de conduita, toti ar trebui sa apeleze la asta: dat fiind faptul ca exista o moderare activa pe acest portal, este mult mai usor sa apelezi la cei care se ocupa in aplicarea "legii" decat sa iti faci singur dreptate... pentru simplul fapt ca violenta, asa cum am spus, este un factor ce creste exponential daca ambele parti se implica, oricat de mult ai vrea, este improbabil sa ajungeti la un acord.

| Alexdamian108 explică (pentru LPCTSTR):

Și pe el nu l-ai atenționat nu? Că poate sa i se suspende contul nu?, nu mi se pare corect doar mie el a început

| Alexdamian108 explică (pentru LPCTSTR):

Și pe el nu l-ai atenționat nu că poate sa i se suspende contul nu mi se pare corect el a început

| anonimg a răspuns (pentru Cosmin86):

"Daca tu vrei sa ramai un prostalau cu 12 clase, care o sa castige 2 lei, multa bafta.
O sa te ratezi ca ceilalti 99% de ratati, dar in lume e nevoie si de voi, cineva trebuie sa faca si munca de jos."

De cate facultati ai avut nevoie ca sa dai un astfel de raspuns? Este vreo diferenta aici intre cel care are o diploma de bac si cel care nu are? Daca facultatea nu schimba caracterul, atunci = 0.
Pentru ca toti acei oameni care sunt in conducerea tarii si de care nu iti place, toti acestia au facultate. Si cu ce sunt ei mai de folos societatii decat aceia care nu au bac? Cu nimic.
Nu sunt impotriva continuarii cursurilor; dar tu in loc sa il incurajezi sa de-a mai departe, tu il descurajezi.

Un videoclip pentru toata lumea: https://www.youtube.com/watch?v=avSP-CacsrA
Mai sunt si conditiile, imprejurarile. Pentu ca daca erau schimbate conditiile si imprejurarile, cei cu facultate ar fi fost astazi in locul celor fara facultate, si invers.
Caracterul a contat inca din epoca de piatra. Tehnologia nu ajuta cu nimic pe nimeni daca oamenii au ramas tot de piatra.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Alexdamian108):

"acum 55 minute | CookieDog a răspuns (pentru Cosmin86):

Pastreaza un limbaj adecvat, avand in vedere ca stii cu ce temperament si mentalitate ai de a face pe acest site. Ironiile sa fie in fondul amuzamentului, nu pentru jigniri subtile.
Risti suspendarea contului."

Verifica raspunsurile, l-am atentionat si pe el.

| GeoforceExperience a răspuns (pentru Alexdamian108):

Vai de tine daca tu faci asa pe TPU atunci in viata reala fara bac cand o sa dai cu sapa si o sa te injure la greu, ce o sa faci? Tot asa? Ca daca tot asa te da afara si nici cu sapa nu o sa mai dai

| minrest a răspuns (pentru Cosmin86):

Cosmine, fara bac nu poti face nici o facultate, nici macar Spritu Haret.

| Eduard196 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ce înseamnă ratat pentru tine?

| Eduard196 a răspuns (pentru Cosmin86):

Că te văd îngâmfat sau prost, nu știu care din două, doar pentru că te crezi superior că ai salariu mare

| Cosmin86 a răspuns:

Sofer cu 12 clase, mai citeste o data ce-am zis. Nici tu n-ai luat bac-ul? laughing

p.s.: cei ca mine lucreaza la firme gen Facebook, unde salariul este de 10k lunar + vreo 5-6k in actiuni, vezi si tu pe glassdoor.com sau alte site-uri salarii la Facebook (sau IT in general in Anglia).

| Mosotti a răspuns:

E corect dar de multe ori la angajari se tine cont! Si stii de ce? Nu ca iti cere ceva din bac, ci considera ca daca ai luat bacul, omul ala e mai evoluat intelectual pur si simplu, si il duce mintea in general mai bine. Adica ar fi o dovada a nivelului intelectual, nu neaparat de meterii in sine.

Si asta mi s-a zis in Germania, ca ma miram si eu de ce conteaza sa ai bacul in anumite meserii cand nu au nici o legatura cu materiile.
Dar sigur si acolo pentru unele meserii nu se cerea, gen alea de care zici tu, cum nu se cere nici aici si cum nu s-a cerut, se cere doar ceva experienta sau scoala profesionala in alte meserii, deci e ok cu tine.
Adica ala care stie sa faca integrale la mate, e clar ca e mai destupat la general si poti face treaba mai buna cu el in diverse ramuri. Mai ales acum cand nu prea se mai copiaza la bac nici la noi.
Cam asa se gandeste.

Toata lumea vrea bani, dar angajatorii tin cont de niste chestii, de ex si agent comercial in Cora, tot iti cere bacu, de ce, nu stiu.
Insa ca sofer, constructor, portar, bodyguard nu iti cere, instalator, electrician, etc, cel mult o scoala profesionala. Sofer de tir de ex, dar acolo trebuie sa ai carnet de asa ceva, salarii f bune si de 2000 Euro parca bani in mana.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu il da. Sint de acord cu tine, dar mai putin partea de final. Ca sa ajungi la un job bine platit ajuta la ceva si scoala aia. Nu neaparat diplomele, cit faptul ca o iei in serios si mai si inveti ceva. Si, din pacate, in multe cazuri ai nevoie de diploma. Nu ca sa stii ceva in mod deosebit, ci ca angajatorul sa te poata incadra pe post care cere studii superioare si sa primeasca pentru asta niste facilitati fiscale care sa il ajute sa isi permita sa te plateasca mai bine...

| Frank51 a răspuns:

Bacul este ceva ce te ajuta sa treci mai departe la alte chestii, nu inseamna ca ai realizat ceva luand bacul. Te ajuta sa iti atingi obiectivele, fara el practic nu poti face nimic.

Daca ai studii superioare indiferent de domeniu ai deja un salariu de incadrare apropiat de mediu(3000 de lei), sa nu mai zic faptul ca esti licentiat practic in domeniul respectiv si din punctul meu de vedere este frumos sa ai o cariera in viata.

| LPCTSTR a răspuns:

Pastreaza un limbaj adecvat, nu suntem la usa cortului.
Ti se poate suspenda contul pentru injurii repetate.

| Alexdamian108 explică (pentru LPCTSTR):

Dar ăla nu a injurat nu?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Alexdamian108):

Vad ca tu o faci intr-un mod insistent, plus ca el nu-ti intoarce replica cu si mai multe injuraturi.
Ti-am zis, continua asa si ti se va suspenda contul.
Pe TPU incercam sa pastram un mediu placut pentru fiecare utilizator. Daca ne-am injura fiecare pe fiecare, care este diferenta dintre noi si niste plozi de gimnaziala?

| Alexdamian108 explică (pentru LPCTSTR):

El a început primul,cu țăran, sclav prostălău, ratat și altele atenționează-l și pe ăla, că nu l-a pus nimeni sa comenteze, dacă mă înjură unul îl înjură și eu nu sunt mai prost da? avem dreptul la libera exprimar suntem in 2020 nu 1900

| sadrian46 a răspuns (pentru Alexdamian108):

Și dacă a înjurat, trebuie și tu? De aceea ai venit aici, ca să arăți că știi să înjuri?

| Alexdamian108 explică (pentru sadrian46):

A nu? să-l las să mă înjure bravo eu nu sunt tu da?

| sadrian46 a răspuns (pentru Alexdamian108):

Tu nu ești eu, dar dacă răspunzi la înjurătură cu înjurătură nu rezolvi nimic, doar murdărești aceste site, care astfel se umple cu înjurături. Dacă vrei să îl pedepsești îl ignori, cu butonul de ignor.

| minrest a răspuns:

Fara bac nu poti face nici o facultate, dar, ce e drept, ceva bani poti face daca esti chelner, bucatar, orice meserie de santier, oricum venitul iti va fi limitat, se va plafona la o suma nu prea mare.

| minrest a răspuns:

OK, te angajezi curier si castigi putin, curierii nu avanseaza, ci tot curieri raman, spre deosebire de foarte multi altii, in profesiile care cer scoala, cum treci mai sus? Ca altceva sa inveti, nu o sa ai timp si energie. Iar sa ramai curier, nu iti vor ajunge banii.

| Aasdfghj a răspuns:

Da, bacul nu iti aduce un loc de munca si nici facultatea nu te ajuta sa lucrezi intr-un domeniu pentru ca trebuie sa te duca capul pentru asta. Daca nu iti pasa de asta, mergi si aganjeaza-te ca sofer daca asta e idealul tau in viata. Bafta multa!

| Alexdamian108 explică (pentru Aasdfghj):

Șofatul e ceva normal și din care poți să câștigi și bani, mersi de sfat și ție

| Ineys a răspuns:

Daca poti sa-l iei de ce sa nu-l dai? Nu cred ca te incurca o diploma prin casa. Ai tu vreun sertar unde s-o depozitezi.

| Alexdamian108 explică (pentru Ineys):

Da mersi și ție de sfat

| troleibuz a răspuns:

Maturator pe strada. Nu ai multe optiuni fara studii.

| edit28 a răspuns:

Zi sincer ca nu esti in stare sa iei BAC-ul, nu o mai da ca nu e folositor etc.

| Melisaanais a răspuns:

Hei! Uite ce e, as vrea sa te sfatuiesc un lucru. Daca vrei sa tii cont de el bine, daca nu, din nou, bine. Incearca sa inveti pentru bac. Cu bacul poti da la o facultate in primul rand. Si chiar daca nu vrei sa dai dupa ce termini liceul, la facultate si vrei sa te angajezi undeva, mai tarziu poate o sa te razgandesti si o sa iti para rau ca nu te-ai straduit putin mai mult pentru o medie de 6 macar, la bac, atat timp cat inca mai aveai ceva cunostinte legate de materii si o sa incepi sa regreti si sa iti spui ca nu aveai minte. Daca o sa te razgandesti peste 5 ani, de exemplu, o sa iti fie greu sa inveti din nou pentru el. Pe langa asta, iti va fi rusine pe la 25-26 de ani sa te duci pe la pregatiri. Nu iti prinde rau bacul luat. Din contra. Chiar daca nu vrei acum sa dai la o facultate, daca te razgandesti pe la 20 si ceva de ani, vei putea da oricand la ea si nu iti va fi rusine asa cum ti-ar fi daca ai da din nou bacul la acea varsta. Te ajuta enorm, nu ca doar sa il ai. Cauta pe internet sa vezi ce poti face cu el. Mai intai dati seama ce pasiuni ai. Asta este cel mai important, ca sa poti face ceva cu drag. Si o sa vezi ce usor vei castiga bani. Eu zic sa te mai gandesti. Peste 4 ani poate iti vei da seama ca vrei sa dai la arhitectura sa zicem. Nu iti va fi mult mai usor sa dai doar admiterea la facultate si sa nu mai stai 1-2 ani sa inveti din nou pentru bac cand ai putea sa te pregatesti acum?
In plus, oricum acum nu ai altceva de facut, cred. Nu ar fi mai bine ca timpul asta pe care il pierzi sa il investesti in ceva frumos? Gandeste-te ca daca vei invata pentru el si vei face o meserie, la batranete vei primi o pensie. Ca sofer la eMAG, chiar daca vei lucra toata viata, nu stiu daca vei primi o pensie. Inteseaza-te. Nu stiu sigur asta. In plus, gandeste-te daca ti-ar placea sa stai ore in sir numai in masina zi de zi si ia in calcul ca peste cativa ani vei dezvolta hernie de disc sau alte probleme cu coloana. Nu vreau sa te influentez cu absolut nimic. Iti dadui doar un sfat, de care doar tu alegi sa tii cont de el. Si ca sa iti raspund la intrebarea pe care ai pus-o, incearca la o frizerie. Se castiga destul de bine si mai tarziu iti poti deschide salonul tau in care ai putea sa inviti fete care sa puna unghii in gel de exemplu sau gene ori sa le angajezi ca sa machieze. Se castiga foarte bine. Numai un machiaj este 2 milioane. Dar ca sa ajungi sa angajezi, iti vor trebui poate 10 ani de munca intensa, care o sa merite daca intr-adevar vrei sa faci bani.
Dar iti mai zic o data de bac. Gandeste-te ca daca iei acum bacul si nu dai la o facultate, mai tarziu te poate ajuta si vei putea da oricand la una. Pe cand, daca nu ai bacul luat, mai tarziu doar vei regreta daca vei avea nevoie de el la un moment dat. Bafta in tot ceea ce iti propui!

| Alexdamian108 explică (pentru Melisaanais):

Apreciez mersi de sfat o sa vad ce o sa fac mai departe succes și ție in viața