| Cristissilviu14 a întrebat:

Pentru a deveni kinetoterapeut ce facultate trebuie sa urmez,ce medie la bac este necesară și are importanta daca am dat bacul la istorie, romana si geografie?
Imi puteti da mai multe detalii, va rog?

Răspuns Câştigător
| Alyra a răspuns:

Bună.
E
Da, există specializare la facultatea de medicină "balneofiziokinetoterapie".
Deși dacă ai văzut ar trebui să știi asta deja, dar oricum. Durează 3 ani. Media la bac nu contează, decât pentru diferențiere dacă au 2 persoane aceeași notă la admitere (da, se dă examen de admitere). Al 2-lea criteriu de diferențiere este nota la biologie la bac. Dacă nu ai dat, s-ar putea să nu intri dacă ești pe ultimul loc, cu aceeași notă la admitere, aceeași media la bac, iar persoana cealaltă a dat bac la biologie, în timp ce tu nu. Deci, nu contează foarte mult la ce ai dat bacul. Nota la admitere e cea mai importantă.
Baftă!

3 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Da, sunt si facultati de balneofiziokinetoterapie, sau poate chiar de kinetoterapie. Sigur se poate si asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa ajungi kinetoterapeut trebuie sa faci medicina, si dupa la rezidentiat iti alegi kinetoterapia ca specializare.
Mai pot face facultatea sau postliceala de kinetoterapie, dar de acolo iesi asistent de kineto.
Bacul poti sa il dai la ce materii vrei tu, important e sa-l treci.

| Cristissilviu14 explică (pentru anonim_4396):

Salut,am văzut pe net între timp ca la medicina este secție doar de kineto si ma gândeam ca poate e ok acolo.