| andreibacau23 a întrebat:

Salut,pentru a te face asistent pe ambulanta pe ce profil trebuie sa dai? Iar dupa ce faci scoala postliceala cum te angajezi?

Răspuns Câştigător
| Mefist0 a răspuns:

Profil la ce? Daca te referi la liceu, nu conteaza, dar preferabil bio-chimie.
Daca te referi la profilul unei scoli postliceale, trebuie sa alegi o scoala sanitara, normal. Dupa terminare o sa obtii calificarea de asistent medical. Poti in acelasi timp, dupa liceu, sa alegi Facultatea de Asistenta Medicala din cadrul unei universitati de medicina. Durata studiilor este de 4 ani si obtii calificarea de asistent medical generalist licentiat.
Dupa ce termini studiile si obtii diploma, mergi la Ordinul Asistentilor din judetul tau ca sa primesti certificatul de membru.
Iti mai ramane apoi sa cauti oferte de angajare si sa te lupti cu sistemul corupt din Romania. Succes!

| andreibacau23 explică (pentru Mefist0):

Multumesc mult

| andreibacau23 explică (pentru Mefist0):

Cum se numeste profilul asta bio-chimie?

| Vikaa a răspuns (pentru andreibacau23):

Stiinte ale Naturii.