| BigLike a întrebat:

Salut, pentru cei care sunteti in Anglia, eu locuiesc in Manchester iar varul meu (are 16 ani) vrea ca dupa sfarsitul scolii sa lucreze undeva pe sezonul verii ca sa isi faca bani de buzunar. Intrebarea mea este : ce parere aveti exista o cale ca dupa ce vine sa poata lucra undeva imediat? La orice nu conteaza fabrici, depozite spatatorii de masini oriunde ma refer ca dupa ce vine o sa aplice pentru national isurance number insa asta dureaza cateva saptamani si noi vrem sa stim daca in acest timp el isi poate gasi ceva de munca sau nu se poate pana ce nu are NINO? Precizez ca se descurca foarte bine cu limba engleza asa ca banuiesc ca constituie un avantaj. Va rog cine ma poate informa apreciez enorm.

2 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Fara Nino nu poti lucra in UK legal si daca sta dupa el vine degeaba ca pierde juma de vacanta. Poti sa-l aduci sa-si faca banii de buzunar la negru ca trei luni nu-i bai. Sau sa lucreze la negru pana ii vine Nino si dupa sa-l bagi legal vara viitoare. Numai ca la negru sa ai mare grija unde-l dai.

| BigLike explică (pentru Gizăz):

Eu nu am lucrat niciodata la negru numai legal, poti sa imi spui cam in ce domenii se poate gasi de munca la negru?