| BaiatFinut22 a întrebat:

Salut, poate nu este locul tocmai potrivit de la care sa primesc un astfel de sfat, dar vreau sa aflu cat mai multe pareri din toate partile despre Academia de Politie, unde am hotarat sa dau pe viitor.
Sa o iau usor, sunt elev de clasa a 11-a la unul din cele mai bune licee din orasul in care ma aflu (nu cred ca ar conta ci doar orientativ) pe profilul mate-info. Fiind indecis si putin indiferent pe moment in trecut fata de viitorul meu, nu m-am gandit mai bine unde sa imi pun bazele carierei mele, alegand astfel mate-info pentru clasele bune care se incadrau in acest profil.
Cu timpul am inceput sa ma gandesc si la ceea ce ar trebui sa fac pe viitor, raportandu-ma la toate obiectele pe care le studiam. Tocmai informatica imi dadea batai de cap si nu o inteleg nici in momentul de fata, dupa doi ani; chimia fiind la fel de imposibil de inteles si biologia prea obositoare (IT-ul si Medicina fiind scoase din variante). Totusi, istoria si romana imi placeau, placandu-mi sa citesc si sa studiez fiecare opera cu usurinta, sa imbrac fiecare eseu pe baza ideilor de baza iar la istorie sa retin pe un termen lung lectiile. Cu engleza ma impac la fel de bine precum ma impac si cu celelalte doua obiecte.
Problema este urmatoarea, liceul meu are o singura clasa de stiinte sociale si stiu colectivul de acolo, toti sunt relaxati si denota ca nu au treaba cu tot ceea ce tine de scoala, eu vrand sa ma transfer acolo pentru a ma focusa din plin spre tot ce imi trebuie (sa fac pregatire doar la istorie si romana). In clasa in care sunt se face intens matematica iar acolo pot "supravietui" doar daca fac meditatie cu profesorul meu, altfel risc corigenta asa cum ar putea oricine din clasa mea (profesorul este corupt si este in stare de orice). As ramane in clasa, dar problema asta ma nevoieste sa ma mut.
Aici vine intrebarea, ma simt indecis si nu stiu daca: Sa raman in clasa buna de mate info si sa pierd banii pe pregatire la mate, sa ma stresez si sa depun extrem de mult efort la alte materii decat imi trebuie sau ma mut la stiinte-sociale in singura clasa, in care se afla un colectiv destul de detasat, dar acolo studiindu-se ceea ce imi trebuie cu o oarecare seriozitate? Totul este socotit in vederea admiterii la Academia de Politie. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Eminescu22 a răspuns:

Dacă tu consideri că cea mai bună soluție este să îți ușurezi bacul, atunci nu mai ai ce discuta. În clasa a 12 a colectivul nu mai are însemnătate, în special la un liceu bun, deoarece toți veți fi setați pe bac și facultăți. Dacă tu începi din toamnă clasa a 11 a poti să rămâi la profilul tău de mate info si să începi meditațiile la istorie si matematica, urmând a te muta în clasa a 12 a. Orice vei decide îți urez succes! Vacanță plăcută!?

2 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Nu face greseala sa te muti. Nu te vor accepta profesorii, vor fi sceptici. Te vei integra greu in colectiv, nu din cauza ta, ci pentru ca oamenii sunt reticienti la schimbari. Aceste aspecte iti vor crea stres, care va duce la depresie in scurt timp. Nu te vei putea concentra la ceea ce vei avea de facut, vei pierde energie multa.

| ionutflorin123 a răspuns:

Daca nu stii ce sa faci, fa-te politist