| ElenaSt2011 a întrebat:

Poate sa-mi scrie cineva, ce anume trebuie sa stie cineva care lucreaza in domeniul Relatii cu Publicul (Guest Relations) pe nave de croaziera?
(Nu demult m-am pus sa citesc tutorialul de la Fidelio (versiunea nr. 8), pentru receptie hoteliera (rezervari de camere, etc.), dar sigur, pentru un asemenea post nu este suficient.
In domeniul de Guest Relations, vin oaspetii cu fel de fel de intrebari, iar pentru cineva care nu a mai lucrat in domeniul acesta, pare destul de greu.
In cazul in care colegii care lucreaza in acelasi domeniu (guest relations) nu au timp sa-i explice unui nou venit ce are de facut la noul loc de munca, iar la fiecare intrebare a unui oaspete de pe vapor, sa intrebi colegii, evident ca ar fi deranjant pentru acestia, ce solutie-i ramane cuiva care are primul contract in domeniul de relatii cu publicul?
Fiecare meserie are un inceput si, uneori chiar pentru cele care au lucrat ca receptionere intr-un hotel, cand incep munca pe vapor, pot avea parte de atributiuni la noul loc de munca despre care nu stiau nimic, nu s-au lovit de ele si trebuie sa inceapa de la zero.

Mai concret, exista un fel de " ghid " al domeniului de Guest Relations pe vapor, sau de unde pot invata " bazele " acestei profesii, inainte sa incep sa lucrez? (Mentionez ca am intrat deja pe website-ul www.barcagii.com, si am cautat Forum, pentru a sta de vorba cu persoane care au mai lucrat in domeniu, dar, fara succes, din pacate).

Poate ca sunt persoane care sa-mi spuna sa lucrez intr-un domeniu unde am deja experienta, dar, eu mereu am lucrat ca profa de engleza si germana, part time secretara, traducatoare si o data ca operator call center, iar dintre toate posturile oferite de un vas de croaziera, postul de relatii cu publicul pare cel mai apropiat de experienta mea profesionala.

Astept raspuns si va multumesc anticipat tuturor celor care imi veti raspunde la intrebare.

2 răspunsuri:
| MissGrumphy a răspuns:

Salut, ElenaSt2011!

nu stiu daca te ajuta acest website :
http://www.singlescruiseships.com

poate gasesti la sursa ceva util
succes!

| Munteanu_Cristian_1975 a răspuns:

Raspund din perspectiva unui om care a lucrat pe nave de croaziera.

In primul rand iti trebuie limba engleza foarte foarte bine.

Ideal ar fi sa ai experienta ca receptionist intr-un hotel din Romania.

La relatii cu publicul in general sunt promovati membrii de echipaj care au lucrat inainte in alte departamente gen restaurant sau bar si stiu nava/tipul de nava foarte bine, astfel necesita o pregatire minima pe pozitia respectiva.
Ca sa pleci direct pe pozitia respectiva mai greu, precum am zis experienta si 1-2 limbi straine fluent ar fi suficient ca sa incepi ca receptionist stagiar/trainee.