| numesiprenume0 a întrebat:

Pot da examen pentru meseria de ospatar daca nu am facut cursuri, dar am experienta pentru ca am lucrat ca zilier din pasiune pentru aceasta meserie? In ultima vara inainte de bacalaureat am lucrat ca si ospatar. As dori sa ma angajez pe aceasta meserie dar am nevoie de o diploma cat mai repede(am un loc bun din mai multe puncte de vedere, dar am nevoie de diploma). As dori-o cat mai repede pentru a fi sigur ca nu se va ocupa locul.
Deci in concluzie, pot da doar examenul pentru certificare? Ofer funda!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate obtine o diploma, in nici o meserie, fara sa fi facut o scoala sau macar cursuri de calificare.
De altfel, daca te pricepi cat de cat si ai mai lucrat poti fi angaat si fara diploma.

Bula
| Bula a răspuns:

Poti fi angajat si fara diploma (cu proba de lucru), iar dupa angajare sa faci o calificare la "locul de munca".

| Țoglă a răspuns:

Există școli de calificări unde dai bani ca să faci câteva cursuri și apoi să dai examenul pentru diplomă. Nu e obligatoriu să te prezinți la toate cursurile.

Răspuns utilizator avertizat