| patrik986 a întrebat:

Pot deveni programator in urma terminării facultății de Automatica si Informatică Aplicată?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Normal! Automatistii sunt oricum mult superiori programatorilor si atat, pentru ca programarea este cum e Florida pentru SUA prelungirea aia mica. Partea aia mare e ca tu proiectezi liftul cu tot, nu doar softul pentru el, te ocupi de tot.
Adica cumva proiectezi avionu, si faci si softul, esti inginer. Voi sunteti cumva elite daca ati facut fac pe bune ca lumea. Pe vremea lui ceausescu se intra cu minim 9, 20 la automatica, nu cu 6-7-7,5 ca la altele.

Puteai deveni coder si fara facultate de fapt, inginer insa nu. Era Celcestietot care zicea aici la alta intrebare ca la inginerie se toceste, nu e deloc asa, sunt materii extrem de grele pe care trebuie sa le intelegi.

10 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Poti si fara nici o facultate, dar nu iti strica hartia (diploma)

| Mosotti a răspuns (pentru JicaContra):

Mda, trebuie sa aiba macar fac de info ca altfel nu prea ii ia CV in seama, se considera ca n-are deloc experienta, asa aia care au fac, macar aia zic ca minim au trecut prin domeniu si deci ii iau ca juniori.

| RxTx a răspuns:

Da in 20 ani de munca ca si sclav
Daca nu ai ajuns pana la vasta asta
Sa stii ca te asteapta 20 ani de sclavie robie

Pt ca un ptogramator incrpe sa programeze la vasta de 6 ani hai sa zicem la 16 ani are deja portofoliu de zeci de site-uri programe executabile aplicatii

Nu ami merge sa devii programator asa usor

De ce ai pierdut banii parinților si nu ai deenit programator pana acun

Pentru ca sa devii programator iti trebuue mancare cazare haine apa curent
Din ce sa traiesri si unde sa stai

Si in primii ani nu prea scoto bani ci doar bagi in orogrsori cadouri pe la unuul si pe la altul meditatii ca sa iti arate acolo unde te incurci si sa te scoata din rahat si de multe ori vei castiga 100 euro pe un proiect ca sa il ai si tu de portofoliu dar intre timp ai bagat 200 in meditatii sau ajutor si 200 in pizaa cueent cola

Asa ca trebuie sa le pui si mainile si picioarele parintilor tai care te-au tinut in viata pana la vasta asta

Ca eu nu as fi facut-o

Cum am facut 16 ani cum gata nu mai mi-a dat nimeni nici un ban m-a trimis la munca
Asa ca faceam magazine online reparam telrvizoare monitoare inprimante
Bibinam capete ace la inprimante schimbam bd-uri
Faceam aplicatii de stocuri si gestiune urmarirea marfii
Cu coduri de bare
Identificarea produselor
De exemplu un torc are 3 depozite 2 magazine de camasi si ii da sms cand se apropie de sfarait nistiu ce stoc
Cand vine un client intr-un magazin stie daca are aceeasi camasa dar culoarea verde la celalalt magazin sau alt numar

Sau numarul acela dar din alt material

Poate sa dea comanda sms automat sa plece cineva cu camasa dorita de la magazinul 2 sa o aduca la magazinul 1
Si stie ce sofer a preluat in gestiunea lui camasa cu codul de bare respectiv si unde se afla

Sau cine se duce sa o aduca din depozitul pe care il spune aplicatia de pe raftul spus de aplicatie

Apii stie istoric pe camasa respectiva ca are un nasture rupt stie cine o cara la croitor stie cine o aduce de la croitor stie daca s-a putut repara si pe ce raft a ajuns si cine a fost cel ce a transportat-o

Si toata aceasta aplicatie a fost facuta de mine cand aveam doar 16 ani!

| suntserios a răspuns (pentru RxTx):

Pe langa ca ai scris intr-un hal in care nu se intelege nimic nici nu stii cu ce se mananca programarea.

Ce e cu aberatiile alea cu sclav 20 ani, programarea se invata la 6 ani? WTF

| goguPatent a răspuns (pentru RxTx):

Lool, 20 ani de sclavie.
Era un film ala nu?

| Mosotti a răspuns (pentru RxTx):

Ajunge repede programator, colegii mei de fac deja din anul 2 se duceau la munca, incepeau ca juniori cu un 3000 lei bani in mana si apoi ajungeau si la 1000 euro intr-un an, apoi si la 1500, ce 20 ani?

Tu nu intelegi ca omu e automatist? Tu stii ce inseamna asta?! Ala rupe si la programare si la inginerie. Daca termina fac, evident, si o face pe bune.

| patrik986 explică (pentru RxTx):

Frate, vorbesti total pe langa subiect?
Apreciez ca ai muncit de la 16 ani fara sa stai pe banii părinților, dar nu aceasta era întrebarea. La Politehnică abia ai timp sa respiri.

| Speranta12 a răspuns:

Da

| Speranta12 a răspuns:

Userul @extraterestri abereaza rau de tot, spune din auzite, bate campii cu gratie

| DeathOfDreams a răspuns:

Dacă o termini și mai important, dacă ești bun la asta.