| alexcelmic a întrebat:

Salut, pun din nou aceasta intrebare deoarece nu am primit un raspuns concret.
Ca sa ma angajez ca ospatar/barman/chelner am nevoie de un anumit studiu sau doar fac 12 clase, iau bacul si apoi fac cursurile?

5 răspunsuri:
| Anuket a răspuns:

Ca chelner(ospătar) nu ai nevoie de nimic, doar ca barman știu că se fac cursuri.

| Catrice a răspuns (pentru Anuket):

Sunt cursuri, chiar și profile de scoli profesionale.

| Anuket a răspuns (pentru Catrice):

Da, dar nu-i neapărat.

| Catrice a răspuns (pentru Anuket):

Crede-ma ca am încercat și eu și încă o colega sa ne angajam asa, fara pregatire.
Chestia e ca aia de la scoli fac câteva săptămâni practica la final de semestru, în care câștigă experienta. Multi au fost angajați chiar în timpul vacantei în acele locuri deoarece patronilor le-a plăcut de modul lor de lucru. La fel e și cu cursurile și practica din timpul lor.
Acum depinde de multi factori, știi tu, chestia cu cerea și oferta. Dacă cererea e mare și oferta mica, are șanse.

| Anuket a răspuns (pentru Catrice):

Desigur. În orașul meu, ce-i care au terminat această specializare s-au îndreptat spre altceva, așa că se bagă elevii de la profilul real. Unii sunt angajați fără contract ceea ce-i convenabil pentru patron.