| Negrea_Mihai_1999 a întrebat:

stie careva cum sa fac rost de exemple de teste psihologice care se dau la armata? Multumesc

3 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Nu găsești la liber testele, și chiar dacă le găsești, sunt construite foarte bine, au întrebări capcană și modul de aplicare variază în funcție de necesitățile firmei/organizației.
Ai întrebări de felul
Ai aprins un foc?
Te-ai jucat cu focul?
Îți place focul?
Ai vrea să dai foc la ceva?
Ai vrea să dai foc cuiva?
Mă rog, poate exrimarea e mai clară decât am scris eu aici. Cert e că întrebările astea au un grad de corespondență între ele, așa că dacă răspunzi cu DA la una și NU la alta, s-ar putea să-ți descopere fie minciuna, fie faptul că nu ți se poate încredința o armă pe front, că s-ar putea să îți pierzi controlul și să nu îți respecți ordinul.
Ordinul ar putea fi să dai foc unui loc și tu să nu execuți pentru că e împotriva principiilor tale, sau să te duci de capul tău să dai foc unui spital.
Și cum spuneam, necesitatea e diferită pentru armată. Nu vor accepta nici oameni prea normali, nici prea dezaxați. Trebuie să fii destul de insensibil să omori oameni fără prea multe remușcări, propaganda trebuie să aibă efect asupra ta, trebuie să respecți ierarhia, nu persoana, și să îți ții cumpătul în unele din cele mai grele situații.
Armata nu e un loc unde se plătește bine ca să stai degeaba. În orice moment poate suna alarma. Iar la cum evoluează situația cu Rusia, zona baltică și Marea Neagră, prietenia lui Putin cu Orban, destabilizarea NATO, Erdogan la modul rogue prin Libia și Siria, Kashmir, Vietnam, Mali, asta doar să enumer câteva.
Avem nevoie de oameni care trec testele astea.

| Felissa13Eden a răspuns:

Nu gasesti pe internet, trebuie sa apelezi la un psiholog care se ocupa cu asa ceva