| Arthurik a întrebat:

Salut, stie cineva, daca fac dreptul in Rep. Moldova, pot lucra in Romania ca politist?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai putea lucra daca esti cetatean roman si iti stabilesti domiciliul in Romania. De altfel, pentru a lucra ca politist, trebuie sa faci Academia de Politie (pentru ofiteri) sau o scoala de agenti de politie (pentru subofiteri) in Romania. Sigur ca ai putea intra ca politist si prin incadrare din sursa externa, dar este mai greu.
In ambele cazuri, asa cum am spus, trebuie sa fii cetatean roman si sa ai domiciliul in Romania.

| Arthurik explică (pentru Ioandelasal):

Am buletin romanesc, daca ma angajez, facultatea de drept ma avantajeaza cumva, vreau sa fac masteratu in drept european in Romania, sau o da.fiu ramura de jos, daca dai un raspuns sigur, rau Funda

| Ioandelasal a răspuns (pentru Arthurik):

Ti-am spus ca te poti angaja si din sursa externa, daca ai domiciliul in Romania.
La angajare va trebui sa sutii un concurs, fiind mai multi candidati pe post.
Detalii poti vedea si aici:
https://www.politiaromana.ro/......e-angajare

| Arthurik explică (pentru Ioandelasal):

Am.inteles asta, prietene, ideea e ca nu vreau sa fiu un simplu agent, deexemplu, in Moldova cu dreptu ma.angajez direct ca ofiter, dar e salariu mic, si asta ma intereseaza, sa ocum un post mai mare cu facultatea si/sau masteratu. Mersi

4 răspunsuri:
| criss8585 a răspuns:

Nu. Rep. Moldova e Rep. Moldova, iar România e România, să fie clar.