| Andri123 a întrebat:

Salut! Sunt Cadru MApN (maistru militar) în 7 luni de zile. Din promoție am prins loc într-o unitate izolata la 350km de casa. As vrea ca în viitor sa ma transfer, deoarece nu-mi găsesc locul și nu mă simt confortabil la unitate, uneori simt ca cedez din cauza alegerii mele proaste de la repartiție. În momentul actual trebuie sa am 2 ani pe funcție sa pot realiza mutarea definitiva( dar și după 2 ani nu este prea sigur ca te poți muta). Uneori simt ca cedez deoarece nu mă simt confortabil în oraș, multe ore suplimentare și faptul ca stau mai mult la munca decât acasă. Îmi puteți da un sfat în legătură cu mutarea?

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun sa uiti de mutare deocamdata fiindca pentru urmatorii 3 ani esti PRINS locului, terminand scoala si apoi 2 ani de munca obligatorie la locul repartizat.

Armata nu se discuta ci se executa!

Daca nu esti capabil sa stai 2 ani undeva sau 5 ani cum sunt majoritatea contractelor militare, atunci nu mai sta in scoala aia, ca-i inutila pentru tine.
Sincera sa fiu, ma asteptam sa fii mult mai matur daca te-ai dus in armata, dar se pare ca esti inca un copil plangacios.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă locuiești singur acum, caută un hobby relaxant la domiciliu. Cunosc un colonel care cosea goblenuri.

| Holiday a răspuns:

Puii mei, si noi avem pretentia ca astia ca tine, din cadrul armatei, sa mearga pe front sa apere tara in caz de ceva, cand ce sa vezi, ei plang dupa mamica...laughing

| Andri123 explică (pentru Holiday):

Nu stau cu părinți, am propria mea locuință după 3 ani pe tir happy. Asa ca nu-și are rostul comentariu tau stupid. Mi-am enumerat problemele mai sus.

| Holiday a răspuns (pentru Andri123):

O spui de parca ar fi mare mandrie ca ai fost trei ani tractorist...Sa dea naiba, daca armata romana angajeaza fosti tiristi, ne-am dus dracului...

| Andri123 explică (pentru Holiday):

Pot spune cu respect ca ești un mare dobitoc. Bai "perfectule" la 24 de ani sa ai cumpărat garsoniera ta prin munca nu este o rușine. Atât timp cât am trecut probele înseamnă că am meritat. App: sa câștigi tu macar cât câștiga un "tractorist "winking

| Holiday a răspuns (pentru Andri123):

Oare de ce au impresia tiristii ca salariul lor e wow?! De fapt e wow doar pentru locul de unde provin ei, si in raport cu imbecilii pe langa care au trait. Volanul in brate de fapt e solutia celor care nu stiu sa faca nimic, pentru a iesi din foame, nimic mai mult. Ai impresia ca daca chiar era un job misto, ai fi avut tu acces la el?! Niciodata.
Referitor la "am cumparat garsoniera", nu e o rusine, dar si asta e tot din putul gandirii imbecile a romanului needucat financiar. Toti care au strans un ban, cat de cat, isi cumpara repede o garsoniera/apartament, in loc sa-i faca sa produca.
Daca "ai trecut probele", inseamna ca fie sunt prost facute, fie, din lipsa de doritori, doar cei complet retarzi sunt respinsi.

| Andri123 explică (pentru Holiday):

Este data în chirie garsoniera de când sunt plecat. Bine ca predai tu educație financiara pe TPU moșule. Hai la somn ca iti cântă popa mâine. Nu ma cobor la nivelul tău de needucat și comunist ce ești! Am cerut un ajutor și tu te dai mare "hodorog " pe aici. HAI MARS ca tot tu ești ala care te vinzi pe 2kg de mălai și ulei la alegeri

| Holiday a răspuns (pentru Andri123):

Ai calculat randamentul inchirierii garsonierei? Sau nu stii ce e ala? Cum spuneam, tot romanul isi ia un ap/gars sa-l inchirieze. Atat ii duce mintea.

| Drimmero a răspuns (pentru Holiday):

Stai linistit ca in caz de razboi tot noi vom fi linia intai, noi ii aparam pe ei, cand zic noi ma refer la civili, cel mai usor mod de a fi in armata fara studii sau pregatire e atunci cand incepe un razboi, altii se chinuie ani sa ajunga acolo (poate).

| mi25 a răspuns:

@Violleta stii si cu ce se "mananca" armata?
Cred ca daca nu debitezi cate o prostie la fiecare postare, nu te simti bine. Auzi la ea: "Armata nu se discuta, ci se executa. Cum executi armata? Cum nu o discuti? Dictonul este altul: "Ordinul nu se discuta, el se executa".
Durata contractului unui absolvent al unui institut militar este de 8 ani, nu de 5 ani, pentru trupele de uscat. Citeste Ordinul ministrului apărării naționale nr. M.161/2019.

| Ciprian09 a răspuns (pentru mi25):

Nu are nici cea mai mica legătură femeia, am încercat de câteva ori sa explic ce înseamnă sistemul MapN.e grele! Te mai face și fraier în fata?

| Salontanul a răspuns (pentru Ciprian09):

Tu nici macar nu stii cum se scrie numele minsterului din care zici ca faci parte si dai lectii pe aici?

| mi25 a răspuns:

O sa te adaptezi la situatie.
Ziceai de ore suplimentare. In toate unitatile militare se face munca suplimentara, deoarece incadrarea este de pana la 70-75%. Imi spunea un prieten ca a tinut evidenta orelor muncite pe langa sarcinile normale: servicii, zile de sarbatoare, aplicatii, tabere, alarme, ore peste program etc si a totalizat 11 ore/zi calendatistica, adica la cele 365 zile din an.
Doar niste neofiti in domeniu afirma cat de bine este in armata.

| Sophieka a răspuns:

Alege sa discuti cu un terapeut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, stai acolo ca stai bine, nu renunta la un servici sigur, nu mai ai 12 ani sa stai acasa la mami.
Iesi devreme la pensie si te doare la basca.

| Andri123 explică (pentru anonim_4396):

Nu stau cu părinți, am propria mea locuință după 3 ani pe tir happy. Asa ca nu-și are rostul comentariu tau stupid. Mi-am enumerat problemele mai sus. Deci nu vreau acasă pentru "mami"

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andri123):

Nu conteaza, asta e situatia, bravo tie la varsta ta altii abia termina o nulitate de facultate cu banii parintilor.
Inchiriaza locuintawinking

| NuCitescNotificari a răspuns:

Esti la 350km de mamica? Bietul de tine, baietel sensibil, mancal-ar tata pe el...

| Ciprian09 a răspuns:

Salut man, eu am stat aproape 6 ani sa-mi fac mutarea aproape de casa. urmareste BIA,este cam singura soluție pe care o ai acum,ia legătura cu unitățile din zona din care ai vrea sa faci parte, eventual mergi direct la cmd în audienta, vezi ce zice lumea, șansele tale de transfer, locuri etc etc, o sa reușești pana la urma dacă te ții bine! Succes!

| Andri123 explică:

Loc în orașul meu este, am multe unități. Ideea este de sus dacă se aproba