| Nich01 a întrebat:

Sunt clasa a 11a momentan si as vrea sa stiu cum pot invata mai mult sau sa ma concentrez mai mult.
Precizez ca nu stau foarte bine la partea financiara deci nu pot face meditatii si as vrea sa dau la o facultate dupa bacalaureat insa nu prea am idei, as prefera ceva mai usurel.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avand ambitie si determinare, poti invata si fara meditator.
Inchizi telefonul, televizorul, PC-ul, tableta si orice te-ar putea distrage de la invatat si te focusezi pe citit si inteles esentialul, in mod logic, nu toceala, ca nu vei retine nimic.
Relaxarea este doar sambata si duminica dupa miaza, pentru 3-4 ore, nu mai mult, ca sai ai timp de odihna si de invatat.

| elcosmin a răspuns:

Bro, aceasta intrebar3 am pus o si eu de 2 ori si de ambele ori mi s-a spus "alege ce iti place". Eu sunt clasa a 12 a (ma rog nu conteaza) si eu pentru mine m-am gandit asa: la marketing, litere, psihologie, academie de politie, armata, facultatea de geografie, facultatea de agricultura (inginer agronom). Ma rog cred ca mai sunt dar nu imi vin acum. Eu nu stiu ce sa aleg dintre astea dar pana la urma cred ca raman pe geografie. Daca nu, stai linistit ca nu mori de foame, eu vreau sa ma fac sofer de tir. Se castiga in jur de 70-80 de milioane. Daca nu, poti lucra in afara. Iti urez toata bafta, sa stii ca sanse in viata ai si cu facultate si fara, depinde ce vrei sa accepti de la viata ta

| theforceofgood a răspuns:

În primul rând ambiție, perseverență şi optimism.
La început poate va fi greu, dar va trebuie să rezisti pentru a învinge, la sfârşit vei primi răsplata.
Va trebuie să inveți cu multă perseverență şi răbdare, să rezisti stresului, chiar dacă simți că nu mai poți să continui, perseverență.
Va trebuie să înveți şi sa tot înveți în continuu până ți se va întipării memoria în minte. Va trebuii să alocu mai mult timp învățatului şi să mai tai din timpul alocat pc-ului, internetului, rețelelor de socializare, a telefonul, tv-ului. Fă-i din citit o pasiune.