| Andrei2444 a întrebat:

Salut! Sunt clasa a 12 a si vreau sa merg la facultate..problema e ca nu stiu ce sa aleg. Eu m-am gandit la următoarele:facultatea de drept
Facultatea de construcții civile
Facultatea de agronomie (dar Aici nu sunt sigur)
Facultatea de arhitectura
Facultatea de arte (designer vestimentar)
Facultatea de științe economice
Tin sa menționez ca nu sunt foarte foarte bun la mate dar ma descurc cat de cat.
Daca ma puteti îndruma sau sa-mi sugerați o alta facultate! Dau funda.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Recomand: Facultatea de științe economice - ca sa-ti gasesti ceva de munca usor si rapid.
Dreptul il face tot prostul, ca-i numai de tocit, dar ingroasa randul miilor care au terminat in anii anteriori, fiinda nu apar posturi in fiecare an.

| Andrei2444 explică (pentru Violleta2022):

Va Multumesc pentru răspuns!
M am uitat pe site ul celor de la ASE si mi-a tras atenția relațiile economice internaționale si administrarea afacerilor, ce parere aveti?

| Eireann a răspuns:

Architectura si constructii necesita multa matematica (si nu numai geometrie in spatiu) si in general se intra greu, majoritatea fac pregatire particulara pe partea de desen technic, etc. Am prieteni architecti, de la ei stiu ca ii cunosc din copilarie.
La drept e clara treaba - prea multi absolventi si prea putine locuri de munca.

| Eireann a răspuns:

Daca vrei o sugestie eu zic sa arunci o privire spre ingineria mediului. Este extrem de cautata si o sa fie si pe viitor mai ales ca UE vrea sa implementeze cat mai multe strategii in directia asta. Si locurile de munca nu sunt numai la garda de mediu, sunt foarte multe variante. Arunca o privire, poate te atrage

| Andrei2444 explică (pentru Eireann):

Va Multumesc pentru rapsuns! Chiar mi-a atras atenția aceasta facultate. Am vazut ca are 4 programe de studii:
-îmbunătățiri funciare si dezvoltarea mediului.
-ingineria si protecția mediului in agricultura.
-ingineria si managementul in construcții (aceasta mi-a atras atenția, ce parere aveti despre specializarea asta? Am vazut ca se face si matematica si ceva materii care se fac la construcții civile si are o durata de 3 ani facultatea)
-măsurători terestre si cardrastru.

| Eireann a răspuns (pentru Andrei2444):

Pai de aici incolo depinde ce iti place tie, ce fel de munca vrei sa faci. Facultatea e cativa ani dar jobul o sa il faci cateva zeci de ani deci priveste in sensul asta.

| Andrei2444 explică (pentru Eireann):

Pai tocmai, nu stiu... eu voiam la drept dar nu vreau dupa sa stau acasa degeaba

| Angelooooo a răspuns:

Dreptul nu mai e ce a fost acum 10 ani, acum toti prostii fac dreptul.Constructiile sunt foarte bune