| DragosMosor a întrebat:

Salut,sunt clasa a 9-a pe profil de filologie.De la începutul anului mi-am pus în cap ideea de a continua studiile la Academia de Poliție.
Aș vrea să știu și să îmi explicati cat de greu este examenul și cand ar trebui sa mă apuc de învățat.Probele sportive nu cred că îmi vor crea mari probleme deoarece practic fotbal de 7 ani.
Știu că sunt doar clasa a 9-a, insa vreau să știu din timp deoarece am întâmpinat probleme la examenul de clasa a 8-a și nu vreau sa repet și de data aceasta!
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Pentru probele sportive trebuie sa pregatesti alergarea de viteza si rezistenta + aruncarea mingii de oina. Distante si timp gasesti la ei pe site.
Pentru examene, daca te apuci din a 11-a ai timp suficient, cel putin la istorie, pe engleza ar fi bine sa profiti de faptul ca esti la filologie si sa fii foarte atent sa incerci s-o stii cat mai bine, caci o sa dai si acolo

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a afla exact din ce este examinarea te sfatuiesc sa te uiti pe site-ul oficial al Academiei de Politie, la Admiterea 2017 si apoi si la regulamentul de admiteri din anii urmatori.
De acolo afli exact materia din ce dai examene si te poti pregati in fiecare an, repetand-o o vei invata foarte bine, mai ales gramatica care nu se schimba asa repede.
Examenul este destul de greu, avand in vedere ca sunt mai multi candidati pe un loc.

| kta1999 a răspuns:

Daca vrei sa dai la Academia de Politie trebuie sa dai mai multe probe acestea fiind: rezistenta, aruncarea cu oina, test psihologic. In politie trebuie sa stii istorie, iti va prinde foarte bine daca stii, dar si cel putin o limba straina, engleza ar fi cea mai potrivita. Trebuie sa ai si o inaltime de cel putin 1.70.
Este greu sa intri in politie deoarece sunt foarte multi pe loc, trebuie sa fii foarte bun sa intri, sau sa ai noroc.