| Helpmeeee a întrebat:

Sunt clasa a zecea la un liceu foarte bun, profil uman, dar m-am decis ca vreau sa dau la medicina, pentru ca am relizat ca imi place foarte mult biologia si simt ca medicina este o alegere buna pentru viitorul meu. Vreau sa-i intreb, pe cei care stiu, daca am sanse sa intru la medicina de la profil uman, tinand cont ca ma apuc de acum de meditatii la chimie, iar la biologie ma apuc din clasa a 11 a sau daca as avea sanse mult mai mari daca m-as transfera la stiintele naturii pentru ca eu de la anul nu o sa mai fac nici chimie nici biologie, dar vreau sa suplimentez cu meditatii si multa munca acasa.Bacul nu ma preocupa atat de mult, pentru ca din punctul meu de vedere la istorie, romana si logica/psihologie e usor, dar daca m-as muta la stiinte ar trebui sa recuperez mult la mate.(Vreau la medicina in Bucuresti)

Răspuns Câştigător
| iamprettybored a răspuns:

Salutare! Nu este deloc târziu. Eu sunt la științe dar nu îți garantez că să te muți la științe este mai bine. Depinde de tine. Da, adevărul este că faci chimie, biologie și fizică la științe, care îți trebuie pentru admitere (2 dintre ele). Acum depinde și de ce profesori sunt. Matematica nu mi se pare cea mai mare problemă, e încă devreme, dacă te muți de semestrul viitor și faci meditații câteva luni recuperezi repede. Eu sunt a doișpea și din septembrie până acum am terminat toată materia 9-10 de matematică. Problema ar fi cu diferențele, cred că trebuie să dai diferențe la chimie, mate și încă ceva, dacă vrei să te muți la științe.

Pe de altă parte, în general la uman e mult mai lejer ca la real, nu se pune atâta presiune pe copii (depinde și de liceu aici) și ai mai mult timp să înveți pentru admitere, în particular desigur. Ce înveți pentru școală și pentru bac, literatură, istorie... Astea îți sunt absolut inutile.

Există persoane de la uman care au luat și note foarte bune la bac, și au luat și notă mare la admitere la medicină. Depinde de tine ce alegi, ce ar fi mai bine pentru tine. Vorbește și cu părinții, vezi ce zic și ei. Oricum dacă te apuci de acum cu învățatul pentru admitere, ai toate șansele să intri indiferent de profil.

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

La medicina cam dai din materia de biologie din a 11-a.

| Yurisa a răspuns:

Nu conteaza profilul. Conteaza sa iei nota buna la admitere. Stiu persoane de la uman care sunt la medicina acum si tot asa, facand pregatire. Bafta

| Denisa0954 a răspuns:

Dacă te apuci de pe acum de meditații la amândouă ai toate șansele să intri. Si eu am intrat tot de la profil uman, doar ca la asistenta medicală. Dar tot bio si chimie am dat