| CriStian17788 a întrebat:

Salut,sunt foarte decis sa ma fac actor dar ceva ceva tot ma face sa nu vreau..bine imi place faima..sa apar la reclame, emisiuni, sa ma stie lumea, sa faca poze cu mine, dar de ce sa mint imi plac si banii si am vazut pe net ca cica au niste salarii mizerabile. Voi ce parere aveti? Si nu vad ce altceva as putea sa ma fac..nu gasesc.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Draga Cristiene, ca sa devii actor trebuie sa cunosti perfect limba si literatura romana, sa ai un vocabular larg si elevat, sa ai dictie clara si frumoasa.
Dupa cum scrii, se pare ca nu stai prea bine cu gramatica si nici nu te exprimi corect si clar, asadar acolo trebuie sa acorzi seriozitate maxima, fiindca probele eliminatorii si examenele de la Facultate de Teatru si Actorie sunt dure, uneori fiind 20-30 de indivizi pentru 1 singur loc.

Vad ca ai doar 13 anisori, asadar ai destui ani sa te poti pregatii foarte bine, dar trebuie sa iei in serios studirea limbii si literaturii roamane.

Apropo, engleza este a doua lima care se studiaza la facultate si ai mare nevoie sa o cunosti foarte bine si sa o vorbesti fluent si corect.

Răspuns utilizator avertizat
17 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unde ai văzut pe net salarii mizerabile la cei ce fac reclame?
Uite nișt milioane câștigate din reclame.
Cum devii actor celebru? Fă ceea ce au făcut ei!
https://www.forbes.com/celebrities/list/

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru CriStian17788):

Ei, da, afară umblă câinii cu colaci în coadă.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă ajungi un actor cu care "vor oamenii să facă poze pe stradă", atunci vei avea și bani.

Problema este că nu toți cei care vor să ajungă actori chiar ajung actori, și nu toți actorii devin actori celebri.

Iar tu nu spui că-ți place actoria (și nici dacă ai vreun talent pentru asta), doar că îți plac faima și banii, ceea ce este altceva.

Dacă singura ta motivație să te faci actor este că ai auzit că Celentano din Las Fierbinți face 1500 de euro pe episod, atunci mai bine îți vezi de treabă...

Răspuns utilizator avertizat
| johnnny123 a răspuns (pentru CriStian17788):

Aham, deci te-ai hotărât să te faci actor după ce ai urmărit la televizor un serial de mâna a șaptea.

Măcar dacă spuneai și tu că te-ai hotărât să te faci actor după ce l-ai văzut pe Marlon Brando în "Un tramvai numit dorință".
Atunci aș fi crezut că măcar ai o pasiune pentru asta și înțelegi ceva despre ce înseamnă să fii actor.

Răspuns utilizator avertizat
| VoidEternal a răspuns:

Nu ai prezentat singurul motiv cu adevărat bun pentru a te face actor. Anume că ți-ar plăcea actoria. Că ai fi bun la asta.

Faima, banii și notorietatea sunt doar cocalareala și vanitate.

Răspuns utilizator avertizat
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

In Romania te $#&# pe ea de actorie, financial

| haileewatson a răspuns:

Pai depinde in ce proiecte lucrezi, e logic. Esti platit pentru fiecare film/reclama/piesa de teatru/sau proiecte de imagine si branding pe care il ai. Cu cat ai mai multe proiecte, cu atat castigi mai mult.
E responsabilitatea ta sa muncesti mult ca sa te perfectionezi si sa ajungi sus.

Răspuns utilizator avertizat
| Nelucojoc a răspuns:

Nu te faci actor peste noapte. Dai un examen de talent la Academia Teatru Film, si, daca ai nenorocul sa treci de examen, te asteapta ani de studiu si ani de munca. Va trebui sa citesti de sa te capiezi. Va trebui sa inveti sa vorbesti pe scena, sa joci, sa te misti, sa canti, sa dansezi.
Mai tarziu, cand vei avea deja bani si faima, va trebui sa te trezesti la 5 dimineata sa mergi pe platou sa filmezi toata ziua.
Daca asta vrei, multa multa bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| DannyBoss84 a răspuns:

Fãte actor pe ph, acolo nu trebuie sa inveti scripturi sau replici si castigi si bine

Răspuns utilizator avertizat