| Castielo a întrebat:

Sunt in anul 3 la asistenti medicali si ma gandeam ce voi face dupa ce termin. As vrea sa plec din tara de preferat Norvegia, Germania, Olanda sau Anglia. Daca tot am timp as invata o limba straina infara de engleza pe care o stiu destul de bine. Am inteles ca un avantaj la angajare il reprezinta limba si cred ca ar fi foate bine pentru mine sa fiu cat de cat pregatit in aceasta privinta. In Germania si norvegia daca nu stii limba nici macar nu esti bagat in seama la angajare si marea mea dilema este, ce limba sa invat? Unde ar fi mai bine pentru mine?

Răspuns Câştigător
| AnnielaIoana a răspuns:

Norvegia este cea mai buna alegere dupa parerea mea.Dar pentru a lucra in Norvegia, intr-adevar e nevoie sa cunosti limba mai ales daca vrei sa lucrezi in domeniul tau(asistent medical), deoarece sunt persoane in varsta care refuza sa vorbeasca engleza sau nu o cunosc.Ai putea incepe sa inveti norvegiana, macar la nivel conversational. Apoi poti continua cursurile de norvegiana chiar in Norvegia, contra cost, sau ar putea fi platite de catre angajator.Salariile sunt mari, pretul alimentelor la fel, depinde de unde cumperi, se opreste impozit pe salariu de 36%. Vremea este cam urata, ploua aproape tot timpul.SUCCES!

4 răspunsuri:
| taviyamato2 a răspuns:

Incearca tarile nordice, e mai frumos ca in Germania

| DANIEL72 a răspuns:

SALUT.parerea mea este sa alegi tarile nordice nu se compara cu nici una care leai spus in afara de norvegia saalarul este intre 35oo-4500 euro pe luna iar nivelu de trai este foarte ridicat sau alte optiuni ar fi danemarca, finlanda, suedia. MULTA BAFTA

| bobosf a răspuns:

In cazul in care vrei sa inveti ceva termeni in limba engleza iti recomand aceasta pagina : http://www.englezagratis.ro/......leza.html, cuprinde mare parte din vocabularul medical.