| Chriss203 a întrebat:

Salut! Sunt în anul I la facultate. Sunt printre cei 5 integraliști de anul acesta, am media peste 9 și 80 de ore de voluntariat la activ. Am mai participat la activități științifice extrașcolare susținute de universitatea facultății etc. Dețin diplome de limbă cu grad C1 atât la engleză, cât și la franceză. Ce am zis până acum are legătură cu ce urmează să spun: mă gândesc să merg la master în altă țară, chiar să-mi continui licența tot afară de anul viitor. Singurul lucru care mă oprește să fac asta sunt părinții mei. Ideea este că nu sunt atașat deloc de ei, îi văd de maxim 4-5 ori pe an, chiar dacă locuim la 1h unii de alții. Nu s-au implicat mare parte în educația mea, tot ce am făcut a fost de capul meu. Nu am avut parte de nicio îndrumare/indicație în ceea ce privește viitorul. Nici vreo figură paternă n-am avut. Practic, de mic m-am simtit „abandonat" de ei. Am încercat să discut aspectul acesta și tot ce am auzit au fost doar scuze... scuze pe care le anticipam. Ideea este următoarea: credeți că aș regreta dacă aș lăsa totul în urma mea, gândindu-mă doar la mine și la viitorul meu? Mă gândesc la lucrul acesta pentru că nici lor nu le-a păsat în mare parte (deși ei îmi spun mie că le pasă foarte, foarte mult), dovadă fiind și momentele în care ceream seriozitate din partea lor și eram luat „la mișto". Mă gândesc că poate, într-o zi, nu îi voi mai vedea sau că timpul în care îi las singuri nu va mai fi recăpătat. Dar acest lucru nu mă afectează neapărat.
Am nevoie de păreri cât mai obiective.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu. Nu se pot exprima păreri obiective, referitoare al obiect. Situația prezentată este subiectivă.

| dullcat a răspuns:

Buna.Felicitari pentru ce ai realizat pana acum. Poti face masterul fara probleme in alta tara.Am prieteni care au procedat asa. Si dupa master vei avea mintea un pic mai clara in ce priveste modul de a impaca cariera si familia, daca vrei sa ramai in Romania, etc.Probabil parintii tai au fost crescuti tot asa mai rece? Gandeste-te bine daca nu confunzi lipsa de afectiune cu nevoia foarte puternica de independenta si de a le arata ca nu ai nevoie de ei.

| dullcat a răspuns:

Ah si iti mai sugerez si sa te inscrii in programul Erasmus, sigur iti va placea enorm.Iar daca ai nivel C1 pentru 2 limbi straine, cu atat mai bine, vei fi foarte avantajat.

Răspuns utilizator avertizat
| All1618 a răspuns:

Felicitări pentru decizia de a pleca din țară. România e o țară urâtă, plină de oameni răi, cu forte multe costuri ascunse. Mie îmi pare rău că nu am făcut asta când eram tânăr ca tine.
În ceea ce privește relația cu părinții, există telefoane și internet și poți vorbi cu ei zilnic dacă vrei. Totodată, în momentul de față există zboruri aproape oriunde în Europa din București. Practic ești la câteva ore distanță de ei.
În România, în afara de unul poate două programe masterale, restul sunt degeaba. Nu înveți mai nimic, mai degrabă aceasta există ca profesorii să își facă norma.

Răspuns utilizator avertizat