| RegeleCornet a întrebat:

Sunt in clasa a 9 a, profil Stiintele Naturii si ma gandesc sa dau la Academia tehnica militara, unde se cere fizica la examenul de admitere. Problema este ca nu prea ma pricep la fizica, dar sper ca o sa ma descurc. Ma apuc de invatat din clasa a 11 a, sem2, sper. Daca tot dau la o facultate tehnica, ar fi mai ok sa dau si bacul la fizica si sa nu-l mai dau la bio? Fata de admitere, nu este mai greu bacul?
Multumesc!

2 răspunsuri:
| Viitorulapropiat a răspuns:

Bună, ar fi ok sa dai bacul la fizica pentru ca vei invata atat pentru bac cat si pentru admitere o singura data. Bacul e mult mai greu decat admiterea. V-a fi un test grilă cu cateva intrebari, dar punctajul se acumulează si de la celelalte probe. Cel mai probabil o sa fie fizica de a 12 a.

| Andreea278 a răspuns:

Nu stiu ce sa spun despre complexitatea examenului dar te sfătuiesc sa dai bacul la fizica.Asa nu vei avea de invatat la doua materii diferite si gandurile se vor prinde mai usor.Asa am zis si eu ca ma apuc de invatat dar te vei apuca in clasa a 12-a