| MadalinT00 a întrebat:

Sunt in clasa a XI-a filologie, profil uman.In vara aceasta trebuie sa dau pentru facultate, dar nu stiu ce sa aleg.La profil uman mi-ar placea sa dau la Academia de politie, dar tatal meu ma sfatuieste sa dau la medicina. Avand in vedere ca din vara o iau de la 0 in ambele parti nu stiu ce sa aleg.Mi-ar placea si sa fiu medic si politist.Cateva sfaturi? Multumesc pentru ajutor!

1 răspuns:
| AlexCristi97 a răspuns:

Mergi la psihologul scolii si intreaba daca are teste pentru indrumare profesionala (cam toti ar trebui sa aiba). Te pune sa faci 2-3 chestionare legate de pasiunile tale, ce iti place/displace sa faci. In rezultat iti va da toate meseriile pentru care te-ai potrivi, din cate stiu eu ierarhizate in functie de compatibilitatea ta cu acea profesie/meserie.
Legat de medic/politist... medic ai foarte mult de invatat, admitere nu tocmai usoara din biologie si chimie (ceea ce la filo se face mai putin). Politia cere 10 la purtare si proba fizica si inca o proba scrisa (nu stiu exact ce).