| Gabriel_Dragut_1996 a întrebat:

Sunt in ultimul an de liceu si dupa as vrea sa ma duc in cadrul armatei dar spre rusinea mea nu prea invat prea bine si nu stiu ce sa zic de bac, stie cineva cum se intra in armata? Am auzit ca sunt unele posturi in armata in care nu trebuie sa faci facultate sau ceve. Gen te inrolezi si ramai in armata. Poate sa-mi spuna cineva ce conditii sunt, in sensul, la ce interval vii acasa? Stiu ca se poate veni si la 2 zile acasa sau chiar o zi, ce trebuie facut si unde stai, plus salariul si alte detalii daca se poate.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ca militar pe baza de contract (SGP=Soldat-gradat profesionist) nu-ti trebuie nici Bacalaureatul, doar 10 clase. Conditiile le gasesti aici: http://bit.ly/2GCuuTc Daca apesi pe cuvintele subliniate vei descoperi alte pagini cu conditii specifice. Poti sa apelezi si la Centrele Militare Judetene care te vor consilia. Le gasesti aici (se afla in capitala de judet): http://bit.ly/2zAX5GB
Din cate stiu eu trebuie sa fi avut media la purtare cel putin 8 si sa ai un cazier curat. Suna la ei pentru a nu gresi. Eu nu mai am de ani buni legatura cu ei fiind pensionat. Oricum, sa stii ca armata nu se face la fara frecventa! Pana pe la 60 Km poti face naveta. In rest stai in gazda si-ti plateste armata chiria. Plimbari la doua zile doar in vise. Si saptamanal e greu ca s-ar putea sa intri in serviciul de zi. Daca ai norocul si esti aproape de locul repartitiei poti face naveta (cum am spus mai sus) cu conditia sa fii de gasit in orice moment. Armata nu este cu 8 ore serviciu si gata. La armata stii cand te duci dar nu stii cand te intorci. Eu am plecat la alarma la ora 07:00 dimineata si m-am intors in ziua urmatoare la ora 17:00. Doar in aplicatii este posibil sa te intorci cat de cat apropiat de ora propusa.

| Gabriel_Dragut_1996 explică (pentru Salontanul):

Si te repartizeaza ei sau depinde unde te duci tu la recrutare?

| Salontanul a răspuns (pentru Gabriel_Dragut_1996):

Multumesc pentru apreciere! De obicei in zona de recrutare. Sunt 4 mari zone de recrutare: http://bit.ly/34Tn6yl
Ei te vor repartiza la unitatea unde au nevoie de specialitatea la care te califici. Apoi faci un curs la o unitate militara de specialitate si apoi te trimit la unitatea unde ai fost repartizat. Normal. Daca esti din Ardeal te vor recruta la o unitate din Ardeal. Cu putine sanse poti fi aproape de casa. Daca nu, dupa ce intri in sistem, prin rapoarte periodice poti insista sa fii trimis mai aproape de casa.

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu e nici o rusine ca nu e vina ta pentru capacitatea ta de a invata, asta ti-a fost data, asta esti, faci si tu in limita capacitatilor tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine te informeaza cei de la centrul de recrutare din judetul tau. Sunt oameni foarte de treaba de obicei si chiar sunt interesati sa inroleze oameni capabili. Din pacate nu prea se fac inrolari ca voluntari (fara o specializare/facultate in domeniu). Daca ai o stare de sanatate buna (vezi perfect cu ambii ochi, nu ai alte probleme de sanatate sau diferite boli) si esti bun la probele sportive, poti sa dai ca luptator in armata. Adica de gen pilot de avion, soldat profesionist, scoala navala si altele. Pentru a fi acceptat in armata trebuie sa ai in primul rand o sanatate beton si sa stai bine cu fizicul. Salariile sunt bune, postul e sigur si se iasa repede la pensie. Cel mai bine te arunci pana la centrul de recrutare de care aparti si vezi ce zic cei de acolo.

| morariu a răspuns:

Du-te si lucreaza la un amanet ca n-ai nevoie de facultate.