| numesiprenume0 a întrebat:

Sunt in ultimul an de postliceala, sanitara. As dori sa stiu ce diferenta la salariu este in prezent pentru un asistent cu postliceala si cel cu studii superioare de scurta durata. Ofer funda pentru un raspuns cat mai amplu.

1 răspuns:
| thebestsinger a răspuns:

Hei...asta depinde si de locul in care vei lucra. Asistentii de la medicii de familie care sunt platiti de catre medicii de familie fac in jur de 2000 de lei pe luna ceea ce e foarte putin, indiferent daca au sau nu studii superioare. In privat, la clinici sau spitale nu stiu cat de mare este diferenta, insa la stat, unde sunt si cele mai mari salarii din sistemul medical, diferenta poate consta si in 2000 de lei. Daca lucrezi pe sectii si ai aproximativ 15 ani vechime ai in jur de 4500-5000 momentan cu posliceal. Daca ai studii superioare, salariul poate ajunge si la 6000-6500 la acea vechime. In schimb, daca lucrezi la upu-smurd, ambulanta, unde sporul e de 90%, ai avea aproape 6000 de lei fara studii superioare dupa 15 ani de vechime, iar cu studii superioare poti ajunge la 7000-7500. Daca ai si master potu ajunge si la 8000. Dupa cum am zis, majoritatea salariilor sunt calculate cu vechimea de aproximativ 15 ani intrucat cunosc situatia foarte bine pentru asistentii principali. La debutanti nu stiu cum merge treaba. A si apropo, mg ul nu reprezinta studii superiaosa de scurta durata...ele sunt de lunga durata(asta scrie pe diploma de absolvire/licenta) si consta in 4 ani de facultate.