| LRS a întrebat:

Salut! Sunt intr-o dilema totala in legatura cu niste locuri de munca. Momentan lucrez 4 ore pe zi si vand bilete de bingo, recent am fost contactat de lidl, am fost si la interviu si o sa am raspuns intr-o saptamana, astazi am fost contactat si de flanco (acum cateva luni am fost la interviu dar atunci nu prea aveau nevoie de oameni) si m-au chemat iar, de data asta sa ma angajeze daca mai sunt interesat. Nu stiu ce sa fac, sa raman aici, sa merg la lidl/flanco.

16 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai daca vei lucra 8-10 ore pe zi vei avea salariu mai mare dar si statul in picioare si munca vor fi implicit mai mari decat acum.
Daca te-ai obisnuit aici la 4 ore si te descurci cat de cat cu cat iei ramai aici, daca vrei mai mult mergi la flanco mi se pare mai curat si mai placut printre electronice decat la lidl printre zarzavaturi, dar vezi unde este salariul mai atragator si unde se munceste 8 ore pe zi, ca la salariul minim pe economie sa lucrezi 10 ore pe zi mi se pare bataie de joc, eu le refuz din prima ce depaseste 8 ore pe zi.

| LRS explică (pentru Simpatic):

La flanco se lucreaza o zi la lucru de la 9 la 9 si o zi acasa, salariul mi-a spus ca este minimul pe economie + bonusuri din vanzari.

| Simpatic a răspuns (pentru LRS):

Mi se pare sclavie sa lucrezi 12 ore pe salariu minim + niste banuti in plus acolo 100-200 de lei daca ii faci si pe aia.
Sa lucreze patronajul si cei din conducere 12 ore cu asa salar.
Ce tara de rahat e Romania asta, datoria avarismului, lacomiei patronilor, asa este peste tot, de asta este si rata mare de someri, pentru ca nu se dau salarii cat de cat corecte.
De ce nu dau jigodiile astea salarii aproape de adevar? ca sa o duca ei bine cu casa, masini de lux, cu concedii in tari straine, cu conturi de milioane de euro in banci si asa mai departe. Niste gunoaie!

| StrongHeart a răspuns:

Salut, depinde de personalitatea ta.
Daca iti place sa lucrezi cu electronice/tehnologie, mergi la Flanco.
Eu personal, din astea doua, as alege Lidl, acum na, depinde si de tine, ce asteptari ai.E ceva de termen lung, sau doar sa castigi niste bani?
Oricum, ambele iti ofera oportunitati mai mari decat sa vinzi bilete de bingo si amandoua sunt in domeniul vanzarilor, deci decizia iti apartine.

| SingleForOne a răspuns:

Consideră activitățile pe care le faci, și lucrurile pe care trebuie să le știi. La lidl trebuie să aprovizionezi cu legume, fructe, lactate, bauturi, și altele; la Flanco trebuie să știi despre electrocasnice, electrice, și multe altele. Depinde de tine cum te descurci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești norocos(oasă) că te caută angajatorii. Foarte puțin au șansa asta in ultimii ani pe piata muncii.
Bucura-te de moment și studiază foarte bine beneficiile locului de muncă Lidl și Flanco față de part time-ul de la Bingo ("cantareste-le" și compara-le) ca apoi să nu regreți mai târziu și să-ți bagi gheara în gât o viață întreagă de regret. Poate cei de la Lidl sau Flanco vor sa îți ofere mai mult decât cei de la Bingo. Nu te grăbi și panica! Ia-le pe rând cu grijă și alege înțelept!

| LRS explică (pentru anonim_4396):

Pana sa ma angajez nu m-a mai cautat nimeni, acum dupa ce m-au angajat au sarit toti. La flanco mi s-a spus ca salariul este minimul pe economie + bonusuri din vanzari, si se lucreaza o zi si o zi libera, de la 9 la 9. La locul actual de munca ideea e ca nu am niciun fel de stres si tot exista posibilitati de avansare...

| anonim_4396 a răspuns (pentru LRS):

Eu după ce am fost dată afară de la compania de jocuri video mi s-au închis toate ușile, să mă găsească alții și caute la telefon nici bau-bau nu m-ar fi căutat. Toate cv-urile mele de fapt au fost aruncate la gunoi din start când eu speram la oportunitățile alea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Analizează beneficiile locurilor de muncă oferite și mergi acolo unde consideri tu că îți va fi mai bine și unde crezi că te vei acomoda cu brio. happy

| sweetys a răspuns:

FLa lidl ai foarte mulți clienți, iar stresul psihologic este foarte mare, la Flanco este un program mult mai lejer(nu sunt atât de mulți clienți). Deci alege unul din cele doua în funcție de aptitudini și ceea ce îți dorești pe termen lung. Succes!

| rapandula a răspuns:

Si cum ai ajuns tu sa fi contactat?
Noi ne chinuim sa ne cautam oferte, sa depunem cv-uri, sa asteptam si pe tine te apeleaza firmele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru rapandula):

Nu ești singurul/singura in situația asta. Și eu am trecut prin asta și sunt sigură că va rămâne la fel și pe 2021.

| LRS explică (pentru rapandula):

Nu a fost asa de usor cum pare laughing. Ideea e ca eu la flanco mi-am mai depus demult cv-uri dar nu m-a contactat nimeni, la lidl tot asa, a durat ceva timp sa ma contacteze, pana acum vreo o luna cand m-au chemat la interviu cei de la flanco dar nu prea aveau nevoie de oameni pe atunci din cate stiu.

| LittlePoppy a răspuns:

4 ore pe zi. Asta inseamna 1/2 salar, 1/2 vechime. Ai salar fix sau la numarul de bilete vandute? Cate poti sa vinzi ca sa scoti un venit decent? La Lidl sau Flanco vei lucra cu norma intreaga.

| LRS explică (pentru LittlePoppy):

Salariul prima oara mi s-a spus ca este 700 de lei net + 10% comision din vanzari si "ciubucul" din bilete care este relativ insesizabil momentan. Dar recent mi s-a spus ca o sa se scada comisionul de vanzari dar o sa creasca salariul la 1000 de lei + sau ceva de genul.

| DJLOTUS a răspuns:

Pai, gândește te ce ai vrea mai mult sa faci, dacă ești pasionat de mașinării, electrocasnice și chiar partea de IT, telefoane, chestii de astea, alege flanco. Dacă nu, lidl. Mai verifica ceva, nu salariul, ci numărul de ore pe care trebuie sa lucrezi, alege numărul mai mic, e mai bine.