| Hgo a întrebat:

Sunt la filologie și după ce termin liceul as vrea sa dau la academia de poliție, asta e prima varianta, dar m-am gândit și la meseria de inginer.
Deci ce vreau sa întreb: pot sa ies inginer de la profilul de filo? Și dacă da, ce fel de inginer? Bănuiesc că nu ceva in calculatoare.

Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Daca te gandesti la inginerie baga tare matematica, lucreaza singur si eventual ceva meditatii pentru ca matematica facuta de voi e o gluma. In orice ai face inginerie (constructii, automatica, electronica, etc) se face matematica in primii ani (algebra, analiza, geometrie analitica, geometrie descriptiva, matematici speciale, etc). Ca sa iti raspund la intrebare, nu ai cum sa iesi inginer doar daca urmezi cursurile unei facultati de inginerie (adica 4 ani ).

1 răspuns:
| Pabibabum09 a răspuns:

Fa-te polițist