| Popa_George_1996_u2Sd a întrebat:

Salut, sunt la primul meu job, am 4 luni de cand lucrez. Tot imi zic colegii, ba ca-s harnic, ba ca eu tin compania in picioare, ba ca muncesc prea mult si ma ia lumea la misto.

E de rau? Ce sa fac sa ma fortez sa frec menta? Lucrez ca programator.

15 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Veți-ți de treabă că faci bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma cam indoiesc ca tu sa lucrezi programator. Programatorul e inteligent si nu intreaba pe nimeni ce si cum sa faca pentru ca un programator ia decizii de unul singur. Visezi cam mult caii lui smiley, iar textul si felul de exprimare imi arata un copil de 14 ani plictisit si pus pe șotii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar un programator nu incearca de 8 ori sa ia BAC-ul. Tu oare crezi ce spui?

https://www.tpu.ro/......-la-etaju/

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate lucrezi om de serviciu laughing auzi programator si de 8x bac esuat. straight face

| Popa_George_1996_u2Sd explică (pentru anonim_4396):

Intrebasem pentru un prieten. daca nu ma crezi da-mi ce problema de informatica vrei si ti-o fac.

| Popa_George_1996_u2Sd explică (pentru anonim_4396):

Vrei sa iti trimit poza cu cartea de munca?

| Popa_George_1996_u2Sd explică (pentru anonim_4396):

Nu inteleg ce frustrari ai tu, dar intreaba-ma ce vrei legat se programare si iti raspund. incearca sa pui intrebari complicate sa nu zici ca iau raspunsuri de pe net.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popa_George_1996_u2Sd):

Nu am nici un fel de frustrari. De fapt frustrarile tu le ai pentru ca vi aici si ne spui noua ca tu lucrezi "programator", dar nu esti in stare sa treci de BAC. Apoi spui "ca ai intrebat pentru un prieten". laughing Ce incerci sa demonstrezi? Ca programezi mopul si galeata prin sediul firmei? laughing Prietene, nu mai incerca sa vinzi castraveti la gradinar. Sincer, nu prea iti tine. laughing du-te si spune asta unui copil de 10 ani.

| Popa_George_1996_u2Sd explică (pentru anonim_4396):

Din contra, vad ca tu o dai cotita. Daca eu iti spun ca iti pot demonstra in orice fel ca nu mint, tu tot o tii pe a ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popa_George_1996_u2Sd):

Scuza-ma,un om care nu e capabil sa treaca de BAC, nu e capabil nici la sireturi sa se lege. Din potriva, o alta dovada vie ca un om poate trai fara creier. Iar fara diploma de BAC nu te primeste nimeni, nici macar pentru un curs de calificare in acest domeniu. laughing Ce sa mai spun despre alte firme care fara facultate si ani de experienta nici macar nu se uita la tine.

Nu degeaba ca esti luat la misto in presupusa firma. laughing Ma cam indoiesc, dar fie. E bine cand visezi la domenii in care nu oricine are acces.

Si nu ai ce sa imi dovedesti pentru ca m-am convins deja. laughing rolling on the floor

| Cosmin86 a răspuns (pentru Popa_George_1996_u2Sd):

Bine, fa un server, un reverse proxy, sau modifica unul deja existent (gen nginx) adaugandu-i o functionalitate (ce vrei tu).

| Popa_George_1996_u2Sd explică (pentru Cosmin86):

Un server care sa faca ce? ai vreo preferinta la limbaj? daca vrei scriu in C cu socketi un server http care iti returneaza la orice request get "mars in p-i-z-d-a mamei ta de troll"

| Cosmin86 a răspuns (pentru Popa_George_1996_u2Sd):

Asta a fost interviul de la Adobe (partea practica). Si da, nginx-ul e scris in C simplu, cam trist, dar asta e. Cerinta era sa faci un server de load balancing (sau sa modifici unul deja existent) ca in functie de headerele request-urilor http primite sa faca redirect la o anumita masina sau sa raspunda cu un mesaj de genul "nu e troll".

Stii ce e reverse proxy, nu?

Ca e cam ciudata exprimarea ta "da-mi o problema la info", la job nu-ti da nimeni "probleme", alea sunt la liceu si in facultate.

| Bonbardieruldeweekend a răspuns:

Ba sincer sa iti zic... daca te au injosit oamenii odata nu prea mai ai sanse sa te repari in ochii lor. Na e mai greu. Da trebuie sa stii sa vorbesti cu oamenii sa ai relatii bune si sa atragi oamenii spre tine. Am lucrat si eu ca programator si nu stiu ce timp gasesti sa si vorbesti cu prietenii da totusi incearca sa nu te mai masori dupa vorbele lor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bonbardieruldeweekend):

Cred ca poate fi inteles si altfel, nu neaparat ca l-au injosit, poate baiatu e bun si lucreaza mai mult ca ei, si poate ca sunt invidiosi, si el muncind mai mult ca ei, ii face pe ei sa arate rau, si nici nu vor sa mareasca pasul. Ori asta, ori e prea incet, si il iau la misto. laughing