| BlacckOut a întrebat:

Sunt student la Ecologie si protectia mediului anul 3. Am nevoie de niste sfaturi in legatura cu masterul. De foarte mult timp imi doresc sa plec in alta tara sa studiez, si acum in anul 3 imi doresc asta din ce in ce mai mult avand in vedere stilul haotic de predare la unele discipline. Recunosc ca nu am fost chiar atat de serios cu invatatul pana in anul 2 cand mi-am dat seama ca nu e ok sa pierd timpul. Oricum doresc ca continui cu master in biostatistica/zoologie. De principiu doresc sa studiez si sa lucrez in zoologie ( pasiune ). Coordonatorul meu de licenta este herpetolog si chiar vreau sa il urmez. Anyway, sa fiu sincer prefer sa merg in alta tara la master decat sa ma duc in Bucuresti sau in Cluj, mai ales ca in Anglia pot sa fac imprumut de la stat pe durata studiilor (ceea ce este convenabil in opinia mea). Vreau sa stiu daca merita sa merg la master in Anglia pe acest domeniu, si daca pot cu un job part-time sa ma descurc cat de cat pe durata studiilor.(Mai mult cred ca o sa coste factura la curent de la cat stau pe laptop) Apreciez orice sfat. C:

2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Daca esti dedicat, vrei sa studiezi si sa muncesti o sa poti sa-ti permiti, cu mici sacrificii sa studiezi si acolo, fara niciun ajutor. Cat despre domeniul tau si locurile de munca pe care le poti gasi dupa terminarea studiilor atat in Romania cat si in strainatate habar nu am...

| GoldandSilver a răspuns:

Nu stiu ce sa zic legat de cat de cautata este ecologia, stiu ca programele de master din strainatate sunt superioare celor din Romania si ca multi au imbratisat acest lucru: fac licenta in Romania si master in strainatate. Banuiesc ca in Anglia ecologia este mai valorificata si se preda mai bine decat acolo la orice materie, doar ca noi facem foarte multa teorie si este un avantaj daca iti place sa inveti. Sper sa faci un master in Anglia, poate o bursa, ceva? Sper sa iei toate in considerare si sa faci alegerea cea mai buna!