| giulianito a întrebat:

sunt un baiat de 15 ani! doresc sa devin pe viitor medic stomatolog pentru ca eu cred este cea mai platita profesie! acum sunt clasa 9 mai departe nu stiu ce voi face vreau sa plec la invatat in romania dar oricum va trebui sa aleg intre uman si real eu doresc uman e mai usor dar dupa ce termin pot sa urmez medicina la fel ca si dupa real! adica pot urma aceleasi scopuri sau unde poti pleca de la ral nu poti de la uman!

3 răspunsuri:
| push2gl a răspuns:

Frate urmeaza medicina,eu m-am trezit tarziu, dar mai bine mai tarziu decat niciodata, orice nu neaparat stomatologia dar medicina are viitor

| Sebby a răspuns:

Parerea mea este ca este indicat sa urmezi un profil real, stiinte ale naturii de exemplu, pentru ca te ajuta foarte mult. La uman dupa clasa a 11 a nu mai faci materii de baza ca biologie si chimie. Tu pentru a intra la medicina ai nevoie de aceste materii fiindca vei sustine un test cu foarte multe intrebari din aceste 2 materii (biologie chimie). A si in caz ca nu stiai sa stii ca primul an faci medicina generala dupa care iti alegi specialitate stomatologie deci toti dau examenul la fel. Succes

| Holocaust a răspuns:

Si eu am. aproape aceiasi varsta.ma rog, peste o luna.
Se pare ca gandim la fel.Si eu ma gandesc sa ajung medic stomatolog,daca nu, sigur ajung arhitect laughing (asta zic colegii)Nu doar ca se castiga bine, dar e si o meserie frumoasa...Eu acum sunt pe profil real,pe bio-chimie. Poate ca e greu, dar o sa ma ajute mai departe, indiferent de ce facultate vreau eu sa urmez(Medicina sau Arhitectura)
Deci eu m-am scos.Am intrat la cel mai "tampit" liceu din oras, daca reusesc sa termin 4 clase e bine laughingMa rog, in clasa a 9-a e mai dificil...pana te obisnuiesti.
La uman,nu se face prea multa matematica,fizica,BIOLOGIE SI CHIMIE,de care tu ai mare nevoie...
Parerea mea,mai bine stai la real, ca te formeaza pentru facultatea pe care o vrei, deocamdata.
Baftă!