| Kevinn2000 a întrebat:

Salut. Știe cineva dacă merită să te angajezi în Ploiești la Glovo sau Foodpanda? Sunt comenzi? Este salariul decent dacă te ți de treabă?

22 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai salar, ci comision la fiecare livrare. Să te ții de treabă înseamnă toată ziua, ca să ai un venit decent.

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Da, știu, m-am exprimat eu greșit.
Mi-aș permite 6-8 ore pe zi să lucrez ca și livrator, eu cred că e suficient, având în vedere că o să mai am o sursă de venit pe lângă asta.

| Zuzu1991 a răspuns:

La astea nu e salariu, primesti bani la fiecare livrare, si poti sa nu iei nici o livrare daca nu ai chef

| Kevinn2000 explică (pentru Zuzu1991):

Știu, m-am exprimat eu greșit, trebuia să folosesc cuvântul " venitul " în loc de " salariul ".

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Ok, insa, sper ca ai inteles ce ti-am spus eu, nu ai nimic de pierdut daca incerci si vezi cum mergewinking

| Kevinn2000 explică:

Mulțumesc pentru corectare. Totuși, de ce trebuie să jignești pentru o singură greșeală gramaticală? Trebuie să scriu perfect corect gramatical ca să nu fiu numit " specimen "? Nu crezi că e cam dur cuvântul pentru o singură greșeală?

| Flavianadx a răspuns:

Nu stiu daca merita dpdv financiar. Dar macar o sa faci muschi la picioare / te plimbi prin oras.

| StefanE2019 a răspuns:

Glovo și Foodpanda sunt câteva alegeri foarte bune ca tânăr (16-20 ani etc) până îți găsești un loc de muncă serios.
Dar legat de orașul Ploiesti nu știu ce să zic, probabil sunt și acolo comenzi.

https://youtu.be/LTkn_g_m0UM
https://youtu.be/teK7inwS1-o

| Kevinn2000 explică (pentru StefanE2019):

De ce nu ar fi un loc de muncă serios dacă îți place ceea ce faci și se câștigă bine? Întrebarea mea era dacă merită, dacă se câștigă bine. Un salariu decent pentru mine ar fi 3.000 lei, pentru că nu ar fi singura mea sursă de venit. În același timp mai fac și altceva, și am suficient timp. Pe mine mă interesează să știu dacă sunt comenzi, dacă pot ajunge la 3.000 lei pe lună.

| StefanE2019 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Eu nu am fost la Glovo sau ca orice fel de curierat, dar aș dori să fac asta din vară. Cel mai bine ar fi sa te uiți la primul videoclip pe care ți l-am trimis

| siriusblack98 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Se ajunge și la 4000 de lei. Dar mna, scade combustibilul și uzura mașinii că ăștia nu prea mai acceptă cu bicicleta. Nu ai salariu, ție îți rămâne procent din comenzi + bacșiș. Jobul în sine nu este serios și stabil pentru că asta nu e tocmai o meserie căutată. E greu de zis și dacă este măcar o meserie. Iar mâine dacă se întâmplă ceva și nu mai au comenzi multe, tu nu mai ai bani. Merge o perioadă dacă nu ai altceva.

| Kevinn2000 explică (pentru StefanE2019):

M-am uitat la amândouă. La primul a spus că a făcut 83 de lei în 4 ore, eu zic că e destul de ok, dar nu știu dacă și în Ploiești se face la fel... Mai aștept răspunsuri, poate livrează cineva în Ploiești și îmi spune.

| StefanE2019 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Da, desigur. Nu mă bag când vine vorba de Ploiești, nu cunosc.

| Kevinn2000 explică (pentru siriusblack98):

Nu vreau să fac cu mașina. Cât despre job, tu te referi că te concediază repede, sau ce? De ce nu ar putea fi stabil? Fă-mă să înțeleg.happy

| siriusblack98 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Dacă apare o problemă de tipul pandemiei (sau orice altceva), ori acelui tip de firme li se impun de către stat unele restricții sau reguli cum s-a și întâmplat cu toată industria horeca, tu rămâi fără job. Nu ai stabilitate. Dacă vrei să înțelegi bine, dacă nu tot bine. Eu mai clar de atât nu am cum să explic decât să îți desenez.

| Kevinn2000 explică (pentru siriusblack98):

Am înțeles, mersi, nu e nevoie să desenezi, și nu am nevoie neapărat să fie stabil din acest punct de vedere.

| Tito97 a răspuns:

Doar așa, dacă dorești să-ți suplimentezi veniturile, nicidecum ca job full-time. Un coleg de-al meu lucrează Sâmbetele și Duminicile de la 8 dimineața la 8 seara și câștigă cam 800 de lei pe lună din asta.

| Kevinn2000 explică (pentru Tito97):

8 zile pe luna deci. 800 lei în 8 zile? Nu prea cred sincer, acum depinde și de oraș probabil.

| Tito97 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Ba să crezi, sunt elucubrații legendele alea cu 5.000 de lei net la Glovo sau FoodPanda. Da, 800-850 de lei net în medie cu tot cu bacșiș, și lucrează Sâmbetele și Duminicile de dimineață până seara la 8 de îi dar capacele. Repet, dacă mai ai un job în timpul săptămânii și vrei să-ți suplimentezi veniturile e rezonabil. Iar din câte mi-a spus ești plătit pe oră prestată, în funcție de ziua din săptămâna (Weekendurile au mai multe comenzi și ești mai bine plătit din câte mi-a spus).

| Kevinn2000 explică (pentru Tito97):

Se ia și pe ora și pe comandă. De exemplu 9 lei pe ora asigurat + 4-5-6 lei pe comandă, dar depinde și de comandă ( cat drum parcurge ), ceva de genul. Iar dacă intr-o ora faci 2 comenzi, și sa zicem ca iei 5 lei pe comandă și 9 lei pe ora, înseamnă că faci 19 lei pe oră. Sa zicem 20. Asta ar însemna 160 lei la 8 ore / 240 lei la 12 ore.

| Tito97 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Ești de o naivitate scuzabilă, specifică vârstei, bine că cel puțin vorbești aici și nu pe stradă să te audă oamenii/prietenii.

Nu înțeleg de ce mai eziți în acest caz, angajează-te la Glovo, doar ai calculat că fac 240 de lei pe zi, adică puțin 7.000 de lei pe lună. Baftă.

| Kevinn2000 explică (pentru Tito97):

Il cunoști pe Grigore Varlam? Dacă nu, iti zic eu, postează pe YouTube în general livrări la Glovo sau Bolt Food, a spus ca a făcut în 12 ore 300 de lei aproape, acum vreau sa te întreb, ce motiv ar avea sa minta? Plus de asta, eu am zis ca se plătește 9 lei pe ora și 4-5 lei pe fiecare comanda finalizata pentru ca asa scrie acolo pe site ul lor când vrei sa te angajezi. Îți da la dispoziție 2 variante. Ori 15 lei pe ora ori 9 lei pe ora și 4-5 lei pe fiecare comanda. Informează-te inainte sa îmi spui mie ca sunt naiv.