| danidni a întrebat:

Tocmai m-am bagat la meditații la engleză si vieneri o sa am prima ședință si sunt in clasa a12-a. Asa, si am ceva emoții ca o sa las o impresie proasta de inceput pentru ca in toți anii astia nu prea am facut engleza la școală si nici nu prea am invatat eu. Oare o sa zica ceva? Sau stiti pentru inceput ce o sa ma întrebe ca sa ma pregatesc? Dau fundita

Răspuns Câştigător
| Jackpot2 a răspuns:

Nu trebuie sa ai nici un fel de emoții. O sa stea puțin de vb cu tine sa vadă în ce parametrii se prezintă situația! O sa te întrebe dacă îți place engleza dacă îți place să te uiți la orice lucru în care se vb engleza de pilda seriale filme jocuri etc. Eventual și o testare(nu prea cred) și o sa îți dea sa lucrezi ceva de gramatica și vocabular și îți va spune unde te situezi(ex nivel C1). Nu va fi mare scofala chiar merita sa faci efortul de a te duce la meditatii Merita! Sper ca am fost lămuritor dacă ai întrebări poți sa le pui! Fundiță? P. S. La ce profil ești?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Intrebare: de ce iei meditații la engleză, unde mergi mai departe?

| danidni explică (pentru sierra1):

Sierra iau pentru agenți de politie campina

| sierra1 a răspuns (pentru danidni):

Aha, baftă

| sabin89 a răspuns:

Înainte să te întrebe el ceva, poţi să îi spui tu că nu prea te descurci la engleză; că eşti bun la altele, la matematică de exemplu. E ceva normal. Nu toţi suntem la fel de talentaţi la una sau la alta.

| PainTech a răspuns:

Nu zice nimic, te duci acolo sa inveti. Te duci acolo ca nu sti engleza, nu pentru ca stii.

Daca vezi un un articol in engleza sti sa il citesti si sa intelegi macar partial ce scrie acolo?

| danidni explică (pentru PainTech):

PainTech ma descurc la tradus binicel

| Salontanul a răspuns (pentru danidni):

Si aici ai mancat o litera? Spre exemplu cuvantul "binicel" nu exista si cand termini pui un semn de punctuatie, in cazul tau punct. "Succesuri!"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai internet si iti trebuiesc meditatii? Engleza o inveti de pe internet, nici eu n-am invatat-o la scoala. Am invatat mai multe de pe internet decat de la scoala, la ce profesorii am avut. Si cand am fost la (alte) meditatii, nu era profesoara mea, si a mai chemat 2 fete, sa castige suma triplata de bani deodata. Si a facut exercitii cu cele 2 iar pe mine nu m-a ajutat cu nimic. A fost un haos, ca ele deja stiau si eu nu, au facut exercitiile in graba, in loc sa invat, ameteam. (eh mama vorbise sa ma duc, mie nu mi-a pasat de scoala incat sa deschid caietele acasa, dar pentru ca aveam profesori oribli si-mi era scarba )
Poti incepe oricand, cauti gramatica pe net, poti gasi si video gratis. Poti invata cuvintele si din jocuri.

| Jade20 a răspuns:

In primul rand felicitari pentru initiativa, lb. engleza este foarte importanta la nivel international si toata lumea ar trebui sa o cunoasca. In al 2-lea rand te duci acolo sa o inveti deci nu se uita nimeni urat la tine daca tu nu o stii sau stii prea putin.
Ti se vor pune niste intrebari probabil (ex. daca ai studiat-o in sc., cat ai studiat-o si daca ai notiuni de gramatica/vocabular) poate un mic test pentru a-ti deduce nivelul (ex. A1... B1-B2 etc.) iar de acolo veti porni mai departe cu studiul.