| aaRazvan a întrebat:

aceasta este prima meu post si im impresia ca vor mai urma multe altele...

Am 17 ani si invat la un liceu cu profil real din Bucuresti, clasa a 12-a.M-am decis sa dau BACul la chimie organica deoarece eu as vrea sa dau admiterea la medicina.Aici vine intreabrea mea :
Cum vor decurge lucrurile dupa terminarea examenelor de BAC? Aici ma refer la modul in care se da admiterea la medicina...banuiesc ca trebuie sa dau si la biologie(am lista cu toata teoria pentru chimie si biologie pentru admitere)si,desigur, cum se va desfasura examenul de admitere.

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Bineinteles ca vei da si la bio(banuiesc ca dai la carol davila). Examenul va consta in 100 de intrebari grila, 60 la bio si 40 la chimie.Fiecare intrebare valoreaza un punct, deci iei minim 0 si maxim 100. Punctajul minim de intrare la taxa este de 50, iar cel de la buget variaza de la an la an:in 2010 a fost 73, in 2011 de 74 iar in 2012 de 77.
Cum se desfasoara examenul:cu o luna inainte te vei inscrie pe net, vei completa un formular, apoi vei plati o taxa la banca, dupa care te duci si iti depui dosarul la facultate(ce acte iti trebuie vezi pe siteul facultatii). Apoi in ziua examenului trebuie sa te prezinti in intervalul orar dat de ei(daca intarzii nu ai dreptul sa mai intrii in examen). Trebuie sa ai buletinul la tine.In sala nu vei intra decat cu buletinul si cu chitanta data la depunerea dosarului de catre secretara.Pix, apa si ciorna vei primi de la comisia de examinare. Examenul va dura 2 ore si 30 de minute, timp in care nu ai voie sa vorbesti cu colegii. Dupa se va face corectarea grilelor, deci vei iesi din sala cu punctajul obtinut stiut.A doua zi se va afisa o lista cu rezultatele finale, respectiv repartitia taxa-buget.

Daca mai ai intrebari, mi le poti adresa.Eu am dat anul acesta admiterea la carol davila.

| aaRazvan explică (pentru AdelinaC):

Mersi frumos pentru raspunsul detaliat si felicitari pentru primirea primei mele fundite!

2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Multumesc si eu! Succes la admitere!