| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU!
Am 14 ani sunt băiat și vrea să mă apuc sa investesc in trading.
As vrea să mă ajuta-i cu niste răspunsuri la întrebări și link-uri de la site-uri sau videoclipuri de pe YouTube in legătură cu acest subiect.
1. Pot să mă apuc de la 14 ani?
2. In cat timp se face primul milion / miliard?
3. Cat se produce pe luna la început?
4. Care ar fi maximul pe zi?
5. C-am câți bani îmi trebuie de început? Ca-să am progres continuu și mare de la luna la luna.
300 de euro sunt ok?
6. Este sigur?
Poți pierde mai multi banii decât câștigă?
7. Merita in 2022?
8. Cate zile pe săptămână și ore trebuie sa lucrez pentru a avea un profit maxim?
9. Pot sa pun pe cineva să lucreze pentru mine, evident contra cost?
10. Pot sa fac trading pe telefon sau trebuie al dispozitiv?
11. Cum fac trading știind că îmi trebuie card și eu nu am unul din cauza vârstei.
12. C-am câți ani de acum până în viitor va mai merge treabă asta după voi?
13. Este greu?
Vreau să îmi spuneți ca la " prost " cum pot incepe deoarece eu nu știu absolut nimic și vrea să îmi argumentați toate etapele.
Că ex : pe ce trebuie sa intru etc, ce programe trebuie sa am instalate etc.
La ce trebuie sa am grija când mă voi apuca?
Care sunt avantajele și dezavantajele?
Ce alte lucruri trebuie sa le mai știu înainte să am apuc?
Dau funda celui mai bun răspuns și care mă poate ajuta la toate întrebările + alte informații utile despre acest subiect.
Dați-imi sfaturi.
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| MrAM a răspuns:

Nu trebuie sa astepti pana la 18 ani, cunostintele le poti dobandi din timp. Cauta pe playstore Traiding 212 mi se pare o platforma foarte buna de i vestitii. Poti cumpara actiuni, etf-furi, comoditati etc. Dupa care intra pe partea de demo unde poti exersa cu bani virtuali. Bafta!
https://youtu.be/lniuO7AptuY

Ca si sfat ca sa ai un inceput bun in viata.
1 invata limba engleza, o sa iti fie de folos 100%.
2. Citeste multe carti despre marketing, vanzari, dezvoltare personal.
3. Cauta-ti un mentor gen Lorand Soares, Cristian Chifoi, Meet Kevin etc.
4. Pentru inceput e bine sa investesti in fonduri mutuale gen s&p 500, sau blue chips company gen Coca-Cola, Amazon, Nvidia, qualcomm etc.
Invata ce presupun dividentele si cat despre snow ball effect.
Si usor cu pasi marunti da consistenti

| Violleta2022 a răspuns (pentru MrAM):

Pana la 18 ani nu poate sa faca nimic, fiindca nu are varsta legala!
El nici buletin de 14 ani nu are si tu crezi ca un copilas este capabil sa inteleaga si sa faca afaceri pe care nici majoritatea adultilor nu sunt capabili sa le faca.

| MrAM a răspuns (pentru Violleta2022):

Am specificat sa investeasca pe partea de demo, adica bani virtuali. Si de ce sa il subestimam?, ai fi uimita de ce poate fi capabil un copil de 14 ani in ziua de azi.Educatia financiara se face din timp, am specificat sa investeasca, nu sa joace la bursa e o diferenta. Si sa invete in primul rand asta e scopul, acumularea de cunostinte. Daca dumneavoastra credeti ca nu sunteti in stare asta nu inseamna ca nu sunt alte persoane capabile, cu respect.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MrAM):

Nu-l ajuti cu nimic daca ii dai informatie erontata!
la 14 anisori NU poate sa investeasca in nimic!
Invita-l sa invete, da-i safturi ins ensul asta, ca atat poate face la anisorii astia si daca are cap de afacerist, cand va ajunge major va putea sa inceapa afacerile.
Lucrez de o viata in domeniul financiar si mai stiu si cum se educa copii in acest sens.

| Lucaaragiale23 a răspuns (pentru Violleta2022):

Îți garantez că la 14 ani sunt capabil sa fac mai multe decât un adult.
Acum 1 an mi-am demontat calculatorul de tot toate piesele și l-am sulfat de praf după le-am montat la loc și ce crezi mergea.
Fără tutoriale și altele.
Și mai știu multe, la engleza am 9, am învățat m-ai multa engleza de pe internet decât în școală.

| Lucaaragiale23 a răspuns (pentru MrAM):

Pai trading 212 e o platformă de trading Forex?
In care pot "exersa fara sa bag banii reali"?
Cum funcționează daca ați putea să îmi explicați, aș fi recunoscător cu funda pentru cel mai bun răspuns.
Pe platforma asta nu se pot câștiga banii z nu?
Merge și pe laptop?

| MrAM a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Da e platforma de traiding, eu unul asta folosesc pe langa Binance si etoro. Insa mi se parea cea mai usor de utilizat. Si da poti intra pe cont demo si folosi bani virtuali, aceeasi chestie ca si cu aia adevarati. De asta si iti recomand platforma asta, poti exersa pana te plictisesti.
Te sfatuiesc sa te uiti la cat mai multe videoclipuri ale lui Felix, e bun omul si forte explicativ.
https://youtu.be/_d7C8k5MGjM

| Lucaaragiale23 a răspuns (pentru MrAM):

Pai și cum pot acesa varianta demo?

| Lucaaragiale23 a răspuns (pentru MrAM):

Merge și pe laptop, nu?
Există și o variante care nu este demo la trading 212 daca pe viitor voi învesti in aceasta aplicație?
Pentru un cont demo îmi trebuie ceva acte se identitate?

| Lucaaragiale23 a răspuns (pentru MrAM):

Încă ceva pe varianta demo banii făcuți nu se retrag nu?
Pe varianta demo merg codurile?
Pe varianta cu banii reali codurile merg, ca-să pot folosi un cod in varianta cu bani reali pot folosi coduri și să retrag banii sau sa ii investesc?
Îmi trebuie neapărat datele de la card pentru a baga un cod pe varianta normala?

| Lucaaragiale23 a răspuns (pentru MrAM):

Contul demo este și pe telefon, nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Mai puiule, eu stiu ca esti indemanatic sa montezi sa demontezi jucarii, piese de tot felul chiar si calculatoare dar asta nu te face un profesionist in hardware si nici in IT!
Toate la timpul lor, ca la 14 anisori nute baga nimeni in seama daca nu dovedesti ca esti un geniu, adica premii la olimpiade internatioanle samd.
Ia-o cu incetul si invata pe rupte, ca acoloe ste prioritate!
Oricum pana la 18 ani nu poti face nimic, indiferent cat de mult iti doresti, fiindca este ilegal.

Daca esti intr-adevar un copil capabil, atunci fii bun si intelege legea asta care obliga copii sa mearga la scoala si sa asculte de parinti sau tutorii legali, pana la 18 ani, fara sa aiba dreptul sa faca afaceri sau sa deschida conturi care implica tranzactii banesti.

| MrAM a răspuns (pentru Violleta2022):

Ba femeie ce nu intelegi ca e platforma cu bani virtuali ca sa invete ce are de facut pana a creste mai mare? Ai tu cunostinte despre bursa, ce portofoliu ai, cat ai investit?

| Violleta2022 a răspuns (pentru MrAM):

Da, am cunsotinte, lucrand in finainte internationale de peste 30 de ani!

| Violleta2022 a răspuns (pentru MrAM):

Un copilas de 14 ani nu are cunsotintele necesare sa faca investitii in finante sau criptomonede!
Toate la timpul lor, intai sa puna mana sa invete la scoala ca sa acumuleze cunsotinte sis a inteleaga cum functioneaza tranzactiile internationale, cele virtuale samd.
Acum este mult prea mic si total incapabils a inteleaga caest lucru, in plus este ilegal sa faca ceva pana la implinirea celor 18 ani.
Sunt lucurui vitale mult mai importante pe care copilasul asta trebuie sa le invete acum, nu ce fac adultii.
Toate la timpul lor, cand va ajunge adult!

| MrAM a răspuns (pentru Violleta2022):

Il subestimezi si te ingrijorezi inutil. El a adresat cateva intrebari legate de investitul la bursa nu sfaturi de viata. Daca ini spunea cineva cavd aveam 14 ani sa ma educ referitor la asta si ce presupune educatia financiara ii ramaneam profund recunoscator. Pana la varsta de 18 ani are 4 ani in care poate aprofunda cat altii in 10. Pentru ca exista curiozitate si interes. Pune mana si citeste rich dad poor dad de Robert Kiyosaki si poate ai sa intelegi mai multe.

| MrAM a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Momentul in care iti descarci platforma de traiding si iti faci cont te intreaba daca vrei co t real sau demo. Bifezi pentru cel demo

| MrAM a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Se poate schimba de pe platforma demo pe cea cu bani reali odata intrata pe ea. Pentru contul demo nu ai nevoie de acte de identitate din cate stiu. Si da merge si pe laptop.

| MrAM a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Pe varianta demo nu se pot retrage nici un ban ca de asta se numeste demo. E pentru a exersa, poti avea un numar nelimitat de bani investiti. Acolo poti cumpara atat actiuni la companii, crypto, Etf-uri, comoditati. Cat si cfd-uri cu efect de leverage, ceea ce nu-ti recomand ca incepator.

| andreiscripcaru a răspuns (pentru Violleta2022):

Ilegal? Doamna am impresia că mergeti după un tipar foarte prost. Sunt atâtea exemple de adolescenți cu această pasiune care participă la cursuri de așa ceva și câțiva ceva banuti. Ma pot da exemplu și pe mine.

37 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, copilasii mici nu pot avea afaceri si nu pot investii in nimic la 14 anisori, doar in carti, jucarii ori economisii acei banuti pana la 18ani, cand legal poti sa ai propria afacere.
Acum SCOALA este unica ta responsabilitate si datorie!

Dupa 18 ani iti poti face o afacere si data esti destul de destept si muncitor, poti avea o afacere prospera care peste ani, poate cerste si face milioane.

Succes la scoala!

| andreiscripcaru a răspuns (pentru Violleta2022):

Doamna Violeta, se vede ca nu sunteti informată. Oricine poate investii în Crypto monede indiferent de vârstă. Tot ce trebuie să faci este să studiezi din greu și să fi conștient de toate riscurile. În rest tot ce iti trebuie sunt bani ca să începi și un cont pe o platformă de exchange care poate fi făcut cu ajutorul unui părinte pentru ca trebuie să fie major. Nu mai vorbiti prostii dacă nu cunoasteti piața crypto

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreiscripcaru):

La 14 anisori este ilegal!

| andreiscripcaru a răspuns (pentru Violleta2022):

Și atunci de ce nu au fost sanctionati dacă e ilegal?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mai copile, vad ca nici tu nu esti prea departe de cel de 14 anisori, ia de invata si lasa transactiile internationale, ca nu ai idee de conditiile de inscriere, de garantie, de cum dovedesti ca ai bani sa investeti samd.
Aici nu ne jucam pe joculete de computer, dimpotriva.

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreiscripcaru):

Fiindca nu ti-ai declarat varsta corecta la inscriere si inca nu ai ajuns sa castigi atat de mult si sa vrei sa scoti banii, ca atunci se ajunge la legimitare legala cu un document de identitate legal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bravo tie ca vrei sa inveti insa intrebarile pe care le-ai pus tu aici sunt total pe langa realitate. Pune mana studiaza domeniul si raspunsurile la intrebari vor veni natural. Si da, tu trebuie sa inveti sa studiezi si sa iti cauti singur informatiile nu sa ceri link uri si filme pe net.
Dar ca sa nu zici ca sunt rau iti voi raspunde si punctual:

1. Poti, majoritatea exchange-urile iti vor cere sa validezi contul pe baza cartiii de identitate, a dovezii adresei si a cardului bancar. Deci cel mai probabil vei avea nevoie de un parinte sa iti faca contul. Totusi conturi demo unde nu folosesti bani reali isi poate face oricine. Si cu asta va trebui sa incepi pana intelegi care e treaba.

2. Amuzant. La cum ai pus tu problema in intrebarea asta, niciodata.

3. Se produce direct proportional cu banii pe care ii bagi, cu cat de buna e strategia ta de trading si cu cat NOROC ai.

4. Vezi 3.

5. Iti trebuie fix banii pe care esti dispus sa ii pierzi.

6. peste 80% din cei care tranzactioneaza crypto sunt in pierdere.

7. Daca stii ce faci, merita

8. 24/24 trebuie sa te documentezi pe domeniu. Piata crypto e foarte volatila la fiecare minut

9. Sa zicem ca trebuie sa studiezi vreo 2-3 ani domeniul pana sa faci ceva bani, excluzand bineintele norocul pur, daca tu crezi ca renteaza sa mai pierzi 2-3 ani sa inveti si pe altul care in mod sigur ar tranzactiona pentru el dupa aia

10. da, majoritatea platformelor au aplicatii de mobil

11. vezi ce ti-am povestit la 1

12.va mai merge

13. Sa pierzi bani e extrem de usor, sa faci foarte greu.

Banuiesc ca te-am lamurit acum. Nu te opreste nimeni sa studiezi domeniu. E chiar recomandat sa o faci, pe urma o sa intelegi cum merg lucrurile. Investitiul lasa-l deocamdata.

| Lucaaragiale23 a răspuns (pentru suntserios):

De ce crezi că din treabă asta nu poți face milionul/miliarul?
Eu zic că după ani de muncă și documentare (4 ani ) îl faci

| suntserios a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Mai reciteste odata ce am scris inainte sa ma intrebi.

| Lucaaragiale23 a răspuns (pentru suntserios):

Am zis in cat timp se face primul milion/miliard și răspunsul :. Amuzant. La cum ai pus tu problema in intrebarea asta, niciodata.

| suntserios a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Ce îți este neclar acolo? La cum ai formulat întrebările astea aici nu vei face niciodată un milion, poate daca te apuci de învățat eu altă treabă

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu.
2. El nu se face fără cunoștiințe avansate în domeniu și o experiență multă, de ani și ani de zile.
3 Nu se produce nimic de la sine.
4.
5. 300 Euro nu sunt suficienți.
6. Nu este sigur. Poți pierde tot.
7. Da, merită.
8. De luni până vineri.
9. Poți. Dacă ai de la 5000 $ în sus.
10. Se poate și de pe telefon.
11. Fără card nu poți.
12. Va merge cât timp există bani.
13. Este foarte greu.
Pe scurt, nu este o activitate pentru vârsta ta.

| doctorandus a răspuns:

Ajungi sa te sinucizi ca adolescentul ala care a facut doua sute de milioane de dolari datorie pentru ca a jucat pe Robinhood.

| Lucaaragiale23 a răspuns (pentru doctorandus):

Off, deocamdată nu vreau sa investesc vreau doar să mă documentez și să exersez pentru viitor când voi face 18 ani și voi avea propriul meu card
De ce sa nu mă apuc de acum ca pentru viitor când voi fii mare sa am informațiile în cap și ideile și doar sa incep sa investesc, astfel poți ajunge milionar la o vârstă tânără, nu peste 45 de ani când deja banii nu m-ai au aceași valoare ca la 18- 40, și îți garantez că treabă asta e m-ai sigură decât pariurile sportive, acolo tine de noroc, aici de mentalitate, gândire, răbdare, curiozitate și perseverență etc

| doctorandus a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Nu exista o reteta de succes la bursa.

Firmele care se lauda cu succes constant la bursa sunt scheme Ponzi, gen Madoff.

| LoveSleep a răspuns:

E incredibil cat de multa informatie gresita genereaza site-ul asta.

Gasesti raspuns la toate aceste intrebari pe Youtube si google.

Daca vrei mult mai multe detalii si ajutor, ai grupuri, programe, sedinte de consultanta si multe altele, contra cost, evident, peste tot pe internet.

Cat despre orice intrebare care are legatura cu "e posibil?" Raspunsul e evident da. Cat timp altii au facut-o, e cat se poate de real si posibil.

N-ai cum sa faci 1 milion in 4 ani, dar cu multa munca si o posibilitate de investitie lunara mai mare de 500$, s-ar putea sa reusesti in 10 ani.

Cu cat incepi mai repede, cu atat mai bine pentru tine. In niciun caz nu astepta sa faci 18 ani sa incepi sa inveti lucrurile acestea, astia care iti spun sa astepti pana la 18 ani sunt 0 cu educatia financiara si nu pricep nici cum functioneaza dobanda compusa.

| Bariel a răspuns:

Cam tarziu iti raspund dar iti spun cum sta treaba din perspectiva mea (trader de aproape 1 an, atat forex cat si crypto)
In primul rand felicitari pentru initiativa, sunt foarte putini care sunt interesati de asa ceva la varsta ta, daca te ti de treaba si profiti de timpul limber de care dispui la varsta ta, o sa ajungi sa faci bani frumosi din chestia asta, chiar daca esti minor. Cunosc niste baieti care sunt inca in liceu si fac peste 3000$ pe luna din trading si investitii. Pentru a clarifica treaba, poti face asta chiar daca nu ai varsta legala, implicand uti parintii, nimeni nu intreaba nimic, nimeni nu stie nimic, atat timp cat reusesti sa ti convingi parintii sa ti creeze cont pe platformele necesare esti bun de a incepe. Platformele necesare sunt: trading view(pentru analiza tehnica, nu ai nevoie de acordul parintilor), binance pentru crypto, si meta trader 4 pentru forex(si crypto dar nu e atat de diversificat precum binance)
Primul milion il faci in cativa ani daca esti foarte bun si disciplinat. Dar tine minte ca este o activitate destul de stresanta si necesita foarte multa munca psihica (nu e precum vezi pe Instagram facand trading din vacanta), majoritatea esueaza in industria asta deoarece cauta scurtaturi si trateaza tradingul precum jocurile de noroc. Banii in trading se fac preponderent cu cresterea capitalului.
Un trader bun face in medie cam 5-10% din capital pe luna (risc mediu)
Deci pentru a avea un profit lunar de 1000$ ai nevoie de un capital de 10.000$.
Acum poate crezi ca e prea mult, si chiar este, mai ales pentru un adolescent. Dar aici intervin din nou niste chestii interesante. Exista prop firms care iti ofera finantari pana la 300.000$(unele pana la 2.000.000$) in schimbul unei taxe. Exemplu: o finantare de 20.000$ costa 139$, ei bine nu este asa simplu precum am facut sa sune, daca ar fi doar cazul asta, toti s ar baga si ar juca alba neagra cu conturi de 100.000$ (care costa 499$). In prima faza e o evaluare, daca treci de ea obtii finantarea si primesti banii pe taxe inapoi, daca esuezi pierzi banii pentru taxe. Evaluarea consta in: Platesti taxa, semnezi un contract si primesti un cont cu bani fictivi in care trebuie sa demonstrezi ca esti capabil sa gestionezi acel capital, la firma myforexfunds (este cea mai buna de pe piata dupa parerea mea) ai ca obiective la evaluare 8% din capital in prima etapa( respectiv 1600$ profit in termen de 30 de zile) si 5% in a 2 a etapa (respectiv 1000$ tot in 30 de zile) dupa care primesti contul cu bani reali daca reusesti sa treci cele 2 etape fara sa incalci regulile. Sunt mai multe reguli care trebuie respectate pentru a evita pierderea contului sau a evaluarii dar te invit sa le consulti pe site ul lor pentru nu a ma lungi prea mult aici. Faza cu conturile astea de prop e ca nu te poti dezvolta precum ai vrea tu, trebuie sa fi foarte disciplinat pentru a mentine un cont pe termen lung la firmele astea, de aceea multi aleg ca profitul sa l bage intr-un cont personal, astfel pot jongla cu riscurile fara a avea restrictii. In schimb sunt o binecuvantare pentru cei care nu au capital mare la inceput de drum.
Acum vreau sa te atentionez ca gasesti foarte multi guru si video-uri pe internet care nu au valoare, NU TE BAZA PE INDICATOARE, sunt o pierdere de timp, poti sa le folosesti doar pentru confluente. Exista mai multe strategii pe care le poti urma dar eu iti recomand conceptele smart money, sunt dificile de invatat dar e una dintre cele mai efective strategii daca este aplicata corect. Iti recomand sa urmaresti 1 sau toti baietii astia :saintdenisfx, mentfx, pipsofpersia. Doar de ei ai nevoie( nu te uita la mai multi pentru ca folosesc denumiri diferite pentru aceleasi chestiuni si te vor confunza), Daca vrei sa aprofundezi le poti cumpara si cursurile, dar iti recomand sa incepi cu contentul free.
Tip: nu sari peste lectiile de psihologie sau risk management pentru ca sunt cele mai IMPORTANTE ASPECTE din trading, poti incerca sa intri in tranzactii cu sume modice pentru a implica emotiile deoarece pe demo nu este cazul, insa nu te impacienta, fa asta doar dupa ce ai acumulat ceva experienta, fa demo dupa care incepe cu sume foarte mici cand te simti pregatit, nu cadea prada tentatiei de a intra cu sume mari, esti trader, nu gambler. Inevitabil o sa pierzi bani la inceput, fie ca risti mult sau putin, scuteste te de pierderi mari care nu isi au rostul. Eu la inceput faceam tranzactii cu cate 0.5-1$.
Daca nu te regasesti in strategia asta poti incerca altele dar vreau sa stii ca strategiile bazate pe pattern uri (triunghi uri, flagg uri, linii de trend, bottom uri, tripple top uri, etc) tind sa esueze daca nu ai un risk management foarte bun deoarece pot fi foarte usor interpretate gresit. Daca vrei sa intri super tehnic, exista soft uri care iti permit sa vezi orderflow ul si footprint urile in timp real, dar nu iti recomand pentru ca sunt foarte dificil si costisitor de invatat pentru ca nu multi isi permit asemenea facilitati. Eu ti am spus cam tot ce este relevant, in rest îi las pe baietii recomandati de mine sa continue, asta daca nu ai renuntat intre timp. Daca mai ai nevoie de raspunsuri si cateva ponturi si chiar resurse, ma poti contacta in privat.

| MrAM a răspuns:

Pentru cel real binenteles ca e necesar varsta de peste 18 ani, datele tale de identitate, adresa, cont bancar ssmd