| MafiotulGras992 a întrebat:

Am 14 ani, sunt clasa a 8-a. Vreau sa va pun cateva intrebari.
1)Cum si cand se dau probele la liceul militar? Din cate am inteles trebuie sa dau prin aprilie proba sportiva, psihologica si examen de admitere la matematica si romana, iar dupa sa dau iar examen in iunie? Sau cum? Spuneti-mi exact ca nu sunt sigur.
2)Pe ce materii trebuie sa ma axez? Stiu ca trebuie in principiu pe matematica si romana, dar din cate am auzit imi trebuie si engleza si istorie.Cu sportul stau destul de bine, vara dadeam cate 15-20 de ture de stadion, acum nu mai ma duc, fac calistehnics si din februarie o sa ma duc iar la alergat.
3)Dupa terminarea liceului, ce facultate trebuie sa urmez ca sa intru la SRI? Stiu, imi fac planurile prea din timp dar sunt hotarat laughing
Cel mai explicit si folositor raspuns primeste FUNDA.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Probele la Colegiul Militar se stabilesc anual si se anunta la CMJ (Comisariatul Militar Judetean) Pentru asta trebuie sa mergi dupa sarbatori: http://www.util21.ro/institutii/centre-militare-din-Romania.htm
2. Sport, Matematica si Romana : http://www.colmil_sm.forter.ro/admitere.php
Trebuie sa ai instalat Adobe Reader si daca apesi pe anumite rubrici de acolo afli detalii.
3. Daca mergi la SRI poti face si un liceu civil. Colegiile Militare nu fac decat pregatirea pentru armata.
Daca mai ai intrebari pune-le aici.