| Iulian125673 a întrebat:

Am 3 ani de cand sunt plecat din tara, de cand am terminat liceul, am lucrat in cateva tari si mereu am cautat un loc mai bun. Pot spune ca nu prea am avut bafta. Anul asta m-am inscris la facultate, la inginerie mecanica, am zis ca poate reusesc sa ma acomodez in tara mea, poate imi fac viitorul acasa... dar zilele trecute am primit o oferta de munca, cea mai buna de pana acum, si am aceasta dilema: banii sau scoala? Poate suna absurd, orice as alege, parca nu e bine. Voi ati refuza 2500-3000 lire/luna in schimbul unei scoli? In tara nu am casa, masina, tata a murit anul trecut si inca nu avea nimic pe numele lui, iar de la mama nu vreau decat sa fie sanatoasa, prin urmare nu ma poate sustine nimeni financiar. Un an de facultate il pot face cu banii pe care am reusit sa ii strang, iar in vacantele de vara pot pleca in State, dar asta e la risc. Mai e putin pana incepe facultatea iar eu nu-s hotarat. Prietenii din Romania imi spun sa fac scoala, cei de afara imi spun ca acum e timpul meu sa fac bani. Voi ce parere aveti? Multumesc TPU!

Răspuns Câştigător
| cookiejar a răspuns:

Poti lucra, avand in vedere ca oricum nu ai suficienti bani sa te intretii fara sa lucrezi pe timpul facultatii. Iti pui niste bani deoparte, pe langa cei stransi, dupa care te poti intoarce in tara sa studiezi. Multa bafta, indiferent ce alegere vei face!

1 răspuns: