| spidy a întrebat:

am cateva intrebari legata de web design la care as dori sa imi raspunda daca se poate oamenii care lucreaza in domeniu..sa incep: de 4 saptamani fac cursuri web design am terminat limbajul in html si cam 25% din css (o sa fac si action script si flash) bun..am inteles ca imi trebuie si photosho(ma ajuta la bannere,layout-uri, butoane etc..acum vine intrebarea:trebuie invatat tot photoshop-ul? si ce alte programe mai trebuie sa stiu ca web designer? precizez ca dupa ce termin acest curs ma apuc si de php/mysqol.chiar vreau sa castig si sa imi fac o cariera din web design.te poti angaja in primele luni?

1 răspuns:
| BigCode a răspuns:

Ai apucat un drum foarte interesant (si eu sunt pasionat de acest domeniu). Cat de mult ai lucrat cu HTML si CSS? Experienta este vitala in acest domeniu. Ar trebui sa incerci mici proiecte gen un website fictiv sau sa faci cuiva un portofoliu. Astfel poti invata si iti creezi un renume in acelasi timp. Incearca sa lucrezi cu CSM-uri (Content Management Sistem) gen Joomla!, WordPress, Drupal deoarece acestea sunt sit-uri web dinamice care folosesc din greu PHP (Joomla foloseste si PHP si MySql). Personal pana acum am folosit Joomla si inca exista loc de imbunatatiri :D. Cat despre Photoshop... este foarte bine sa cunosti cum sa editezi, poti incerca si cateva tutoriale pentru a deprinde diverse tehnici de lucru. Poti incerca sa inveti si Adobe Ilustrator. Cat despre cariera de web design-er poti citi cateva articole foarte interesante pe http://www.1stwebdesigner.com
un alt site cu lectii foarte bune pentru limbaje de programare gen HTML, ASP, PHP, MYSQL, JAvaScript etc. este:
http://w3schools.com/
Succes in noua cariera!