| LoWGuY a întrebat:

Am dat bacul si ma gandesc sa ma duc in Bucuresti la UPB la Mecanica si mecatronica sau la Inginerie electrica. Care dintre ele vi se pare mai buna pentru viitor? Cu ce se ocupa fiecare profil la Mecanica si mecatronica(mecanica/mecatronica si robotica)?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| ReZiSTorr a răspuns:

Ingineria electrica e mai grea decat mecanica/mecatronica.Personal as alege inginerie electrica, desi eu sunt la autovehicule rutiere la UTCN.In legatura cu ce se ocupa fiecare profil, in primii 2 de ani o sa faci materii total paralele cu mecanica/mecatronica.O sa faci desen tehnic, stiinta materialelor, educatie fizica, fizica, chimie, programarea calculatorului, un fel de c++ dar mult mai complex.E greu sa alegi la 19 ani ce vrei sa faci pe viitor si sa iti creezi viitorul.Eu sunt la autovehicule rutiere si inca nu stiu daca imi place sau nu deoarece abia am terminat anul 1 care sincer e de umplutura.Nu am ramas cu nimic folositor care sa ma ajute pe viitor in domeniul meu.Succes!

1 răspuns: