| NeedHelp1 a întrebat:

Salut TPU!

Am înțeles că după 5 ani ca ofițer poți deveni procuror?
E un fel de încadrare directă, fara sa mai faci INMul și în plus mai ai și experiența.

Am mai înțeles că din ofițer, ca să poți deveni procuror, trebuie sa participi la un concurs scos de parchet.

Întrebarea mea este ce se dă la acest concurs... Ce materii trebuie să știi? La ce trebuie să te pregătești?

Mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Dintrebare a răspuns:

Nu poti deveni procuror fara facultatea de drept si INM. Sunt lucruri distincte. Procurorul este o profesie juridica, iar ofiterul trebuie sa termine o insitutie de invatamant militar

| NeedHelp1 explică (pentru Dintrebare):

Poți deveni procuror fara INM!
După minim 5 ani ca ofițer de poliție judiciară(nu cred că mai era nevoie sa specific, trebuia să se subînțeleagă deja) poți deveni procuror.
Te înscrii la un concurs scos de un anumit parchet și îl promovezi. Promovezi concursul și urmează o perioada de școlarizare mi se pare, apoi intri în stadiul de procuror stagiar. Toate astea fără INM dacă ai 5 ani ca ofițer judiciar.
Interesează-te!winking
După ce te interesezi mai bine eventual îți ștergi și răspunsul pentru că mi-ai scos întrebarea de la secțiunea "întrebări fără răspuns" și va fi mai greu sa primesc un eventual răspuns la ce am întrebat. Mersi

| Dintrebare a răspuns (pentru NeedHelp1):

Da, ai dreptate. am citit in legea modificata. nu gasesc cum se sterg comentariile