| Denis123456 a întrebat:

Salut TPU,am nevoie de ajutor, care din urmatoarele profile sunt mai bune
Filologie
Bio-Chimie
Mate-Info
(Funda)

10 răspunsuri:
| Iunix a răspuns:

Am absolvit liceul şi acum sunt la fafucultate. Dacă vrei o meserie de viitor şi foarte bine plătită în care să-ți găseşti uşor un loc de muncă alege mate-info. Vei face foarte multă matematică, matematică m1 ( cea mai grea ) dar după poți să dai la o facultate de it şi n-ai treabă.

Dacă vrei un liceu în care să ni faci mate şi vrei să îți foe foarte uşor poți alege filologie, acolo nu faci mate.
Bio-chimie, aici nu ştiu, bănuiesc că o să faci biologie şi chmie deci poți să ajungi fără probleme farmacist sau medic dacă mergi la facultate, sau după dai la o facultate de petrol şi gaze.

| Samariteanul a răspuns (pentru Iunix):

De la bio-chimie nu ajungi doar un farmacist si nu dai doar la o facultate de petrol si gaze.....eu sunt pe bio-chimie si am foarte, foarte multe variante de ales in viata de pe acest profil.

| Iunix a răspuns (pentru Samariteanul):

Ca de exemplu? Și aia cu farmacistu a fost doar un exemplu. Dacă faci o facultate de petrol și gaze poți ajunge și în industria petrolului.

| Samariteanul a răspuns (pentru Iunix):

Putini se duc spre o facultate de petrol si gaze...foarte putini.multi aleg sa fie doctori.

| valentinatvd a răspuns:

Pentru tine personal, cel mai bun este cel care iti place tie, iti va fi mai usor pe viitor daca vei merge pe aceeasi filiera si la faculate.

| prodatory2k a răspuns:

Alegele in funtie de ce-ti trebuie tie mai departe. Toate sunt bune, dar depinde de tine la care te descurci mai bine.

| Lepadatu_Stefan_1980 a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci dupa liceu, insa in ziua de azi ai mai multe posibilitati cu partea reala. Iar marea diferenta dintre Bio-Chimie si Mate-Info este ca la prima faci Informatica pana in clasa a X-a, iar la Mate-Info pana in clasa. a XII-a, chiar dai teza la Informatica si poti alege sa dai si BAC-ul, insa este o materie foarte grea mai ales pentru. cei care nu se descurca la Matematica.

| Chief a răspuns:

Salut! Depinde de ce ai vrea sa faci in viitor, dar daca crezi ca te-ai descurca pe profilul de mate-info eu te-as sfătui sa mergi acolo pentru ca poti merge la orice facultate vrei si poti face orice meserie. Multa bafta!

| MariaGeanina321 a răspuns:

Depinde de ce vrei sa devii in viitor. Asa ca alege cu grija deoarece aceasta alegere o sa te ajute foarte mult in continuarea studiilor tale la facultate, daca te duci pe partea de filologie, o sa fie perfect pentru litere, daca te duci pe partea de mate-info o sa fie perfect pentru informatica, specialist it, inginer autovehicule si asa mai departe.

| guguletz90 a răspuns:

Salut!
In principiu depinde de tine, tu stii unde te descurci cel mai bine. Daca alegi mate-info, trebuie sa stii matematica foarte bine, totusi nu-ti recomand, e prea multa bataie de cap. Daca alegi bio-chimie trebuie sa te descurci atat la biologie cat si la chimie, ceea ce tot nu-ti recomand fiindca sunt niste materii grele. In prezent sunt a9-a la filologie, la un liceu bun din orasul meu, si desi am ajuns din greseala, pentru ca mi-am dorit stiinte sociale, i-am acordat o sansa profilului si am realizat ca este perfect pentru mine. Iti recomand filologie, se axeaza pe romana si istorie. In primul an profesorii de romana vor sa vada cat de creativ esti, la istorie este relativ usor. Este decizia ta, succes in continuare!