| Cosmin183M a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu Armata romana. Deci eu cand imi depun dosaru si sunt sunat sa dau probele fizice si Psihice si sa zicem ca le trec dupa o sa fac 4 luni de preagatire si eu o sa imi aleg infanterie terestra si o arma dupa un an de activitate pot sa fac misiuni nu mai stiu ce sa mai cred uni zic ca se poate fara bac alti nu. Puteti sa-mi dati un raspuns va rog frumos dau funda!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citeste pe un site de legi: http://www.avocatnet.ro/......icial.html
Deci trebuie sa ai 10 clase si permis categoriile B si C.
Infanteria terestra este o arma. Daca ti-o alegi pe aia ce alta arma sa mai alegi? Atentie! Cred ca in aprilie trebuie sa depui dosarul. Suna la cel mai apropiat CMJ: https://dmru.mapn.ro/app/webroot/fileslib/upload/files/Adrese.pdf

| Cosmin183M explică (pentru Salontanul):

Multumesc! Dar Obligatoriu tresa ai permis de conducere B si ce sau numai care merge pe auto?

| Salontanul a răspuns (pentru Cosmin183M):

Multumesc si eu! Asa scrie in lege. De ce nu citesti primul link ce ti l-am dat?

| Cosmin183M explică (pentru Salontanul):

Nu prea inteleg de ce este obligatoriu permisu B si c?

| Salontanul a răspuns (pentru Cosmin183M):

Pentru ca in lupta vei fi nevoit sa conduci masini si orice militar trebuie sa fie in masura sa conduca. Cum la rezervisti timpul de pregatire este scurt trebuie sa-l ai. Cadrele militare il iau in timpul scolii sau academiei. La voi nu este timp.

| Cosmin183M explică (pentru Salontanul):

Categoria C poti sa dai la 21 de ani. Pe mine daca ma ajuta Dumnezeu si intru in armata la 19 ani ce fac?

| Salontanul a răspuns (pentru Cosmin183M):

Doar daca intri la o scoala militara sau academie. Altfel nu vei intra din start ca n-ai C-ul.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

S-au schimbat conditiile de la 1 Ianuarie 2017.