| Jiminiii a întrebat:

Am o intrebare si o nesiguranta care ma roade de ceva timp iar acum ca se apropie si momentul admiterii la facultate cu atat mai mult. Eu imi doresc foarte mult sa invat chineza (am frecventat cateva cursuri, mai fac lectii si singura etc) si as vrea sa aprofundez cunostintele acestea atat pe plan lingvistic cat si cultural incat sa pot folosi cunostintele stranse intr-o viitoare cariera. Toate bune si frumoase pana aici, problema este ca voi face admiterea la facultatea UBB din Cluj departamentul limbi asiatice. Imi doresc foarte mult sa fiu admisa la aceasta facultate si vad lucrurile cu optimism insa sunt foarte multe persoane in jurul meu care imi spun: "Vrei sa inveti chineza in Romania? Nici o sansa". Sunt constienta ca ar fi mult mai bine si intelept sa invat la o Universtitate din China insa situatia economica nu-mi permite si nici eu nu imi permit mie sa-mi ingreunez parintii asa de mult si continui cu gandul ca se va ivi oportunitatea sa calatoresc in China fie de una singura fie printr-un program de exchange students. Deci, exista cineva care poate chiar studiaza chineza in Romania si vede rezultate si poate sa ma indrume? Oricum nu cred sa mai pot schimba nimic acum pentru ca deciziile au fost deja luate. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

1 răspuns:
| syriaHotelsWithPool a răspuns:

Romania chiar nu e locul in care poti sa inveti o limba precum chineza.
La facultate o sa poti avea ocazia sa afli mai multe de la profesorii tai printre care la sigur unii si-au facut studiile in Asia. Da-te bine pe langa ei si ai mari sanse sa le calci pe urme prin Zhongguo.