| AlexMAV a întrebat:

Am o problema foare mare. De ceva timp ma gandesc la viitor. Am 16 ani jumate si nu stiu ce voi face cand voi termina scoala. Deocamdata sunt in clasa a X-a, la profilul turism si alimentatie. Parintii zic sa fac si facultate, dar o parte din mine zice nu, iar o parte zice da. Tatal meu are un salariu de 1200 euro, lucreaza in constructii(Italia). Mie imi este teama sa nu imi gasesc un serviciu. Mie imi place engleza(nu inteleg de deseori cand vorbesc cu cineva in engleza deoarece vorbeste repede si nu prin) si matematica(mai greu dar merge).
Cand ma uit la ce tara frumoasa avem si conducerea isi bate joc de ea imi vine sa plang... Deci problema ea este unde m-as putea sa ma angajez peste cativa ani. Sa fac facultate sau nu? I-am zis tatalui sa merg si eu sa lucrez in constructii, dar e greu si nu am sa pot. Deci ceva sfaturi? happy

Răspuns Câştigător
| Loredana123 a răspuns:

La fel sunt si eu cu facultatea...mi se fara ca imi voi pierde ani importanti din viata, dar poate ajuta pe viitor in tara asta. Mi-a spus cineva ca daca te duci afara si ii arati diploma de facultate te pune sa faci la ei pentru ca ei zic ca am luat-o pe bani si pile. Acum nici eu nu stiu ..si eu am devenit ganditoare la viitorul meu in privinta ca nici eu nu stiu ce sa fac sau ceea ce am vrut mi s-a parut imposibil si am renuntat. Ma gandesc ca daca ai o facultate terminata te mai poti lega de diploma optinuta pe cand daca nu o ai nici pe aia ce vei face? Sper ca te-am ajutat. App : de curand am vazut un film in care m-am regasit o mare parte, si cred ca si tu te vei regasi The Art of Getting By

3 răspunsuri:
| Bogdan3l123 a răspuns:

Te sfatuiesc sa te duci la constructii in Italia cum a facut tatal tau; vei avea un viitor stralucit si cu multi bani

| AlexMAV explică (pentru Bogdan3l123):

Dar mi-e teama ca peste vreo 15 sa nu ma "omoare" astea. Parintii mei nu-si doresc asta, deoarece spun ca eu nu sunt de asa ceva, ca eu pot mai mult, si eu cred ca asa este.

| Bogdan3l123 a răspuns (pentru AlexMAV):

Urmeaza-ti instinctul; vrei un job usor dar cateodata periculos cu multi bani? du-te la constructii dar daca vrei un job mai sigur si cu mai putini bani fa-te avocat sau daca esti pasionat de pc du-te si fa-te informatician eu stiu?