| Petroianu_Mihai_1991 a întrebat:

Am si eu cateva intrebari legate de Facultatea de Calculatoare si tehnologia informatiei, din Galati. As vrea sa urmez cursurile acestei facultati, dar au numai cu frecventa si eu trebuie si sa muncesc pentru a ma intretine. Din cate am inteles, se poate duce o adeverinta drept dovada ca muncesc, oare vor fi mai intelegatori asa? Si mai e o problema. daca nu ma voi putea duce mai deloc, exista vreo posibilitate sa-mi iau cursurile de pe internet? Au vreo platforma online? Multmesc anticipat.

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

Niciun profesor nu e obligat sa scutească studenții, nici daca ai fost bolnav. Tu la începutul anului semnezi contractul de studii in care te angajezi sa urmezi forma de învățământ la zi. Asta presupune sa fii prezent la cursuri, seminarii, laboratoare. La cursuri sa zicem ca poți lipsi și seminariile le mai poți recupera sau poți lipsi dar laboratoarele sunt obligatorii, fără ele nu intri in examen. Un laborator poate tine și 6 ore.
In rest totul tine de cât de înțelegători sunt profesorii, asta nu poți STI decât dacă vorbesti cu ei și îți vor spune ca mai închid ochii la cursuri, la 1-2 seminarii dar in rest absentele te afectează pe tine.
Facultatea asta e grea, e numai matematica și fizica, plus INFO. Dacă te descurci atât de bine la materiile astea încât sa îți permiți sa lipsești in majoritatea timpului atunci e ok.
Și eu sunt la inginerie și dacă lipsesc la un seminar nu mai înțeleg nimic după aceea. Am avut colegi in primul an care aveau serviciu cu norma întreaga, după primul an au renunțat ori la serviciu ori la facultate și pot spune ca am avut mulți profi înțelegători, nu toți dar unii erau.
Soluția ar fi sa îți iei un job part time sau full time dacă poți lucra pana mai târziu. Adică te uiți pe orar și dacă ai de ex liber după ora 4 îți găsești ceva in intervalul ala. Sau dacă ai vreun Laborator, seminar pana târziu te poți muta la alta grupa ca sa nu îți afecteze programul.
Ideea e ca facultatea (conducerea, secretariatul) nu îți va accepta niciodată scuza ca muncești, ii doare undeva atâta timp cât tu te-ai înscris sa urmezi o facultate la zi.
Bafta!