| Andrei007007 a întrebat:

am si eu o intrebare cu privire la cariera aceasta in politie/jandarmerie etc. Eu am avut ceva probleme cu anxietatea pana la varsta de 20-21 de ani, iar problema am rezolvat-o ducandu-ma la psiholog si luand niste pastile (ex: un fel de somnifere si alte pastile ce ma ajutau sa respir corect sau ceva de genul) si din cate am auzit de la unii, daca ai fost in evidenta bolnavilor psihici, o sa fii refuzat la scoala de politie, este adevarat? Va multumesc!

10 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

La vizita medicala esti intrebat la neurologie si psihatrie daca ai avut vreo boala de asemenea natura si semnezi. Daca nu declari si se descopera ca ai mintit esti dat afara (daca intri) si esti pasibil de pedeapsa penala.

| StefanChriss a răspuns:

Salut! Trebuie sa fie o lista cu toate bolile pentru care poti fi declarat inapt pentru a presta in cadrul MAI si MAPN. Caut-o si uita-te daca diagnosticul pe care l-ai primit de la psiholog se afla acolo. In orice caz, nu cred sa fie cazul de refuz avand in vedere ca ai fost la psiholog, nu la psihiatru.

| Andrei007007 explică (pentru StefanChriss):

Am fost si la psihiatru. Am uitat sa specific.

| Andrei007007 explică (pentru StefanChriss):

Si acum mi-am adus aminte, psihiatrul mi-a dat pastilele si nu psihologul (anxiar si inca 2 carora le-am uitat numele)

| Romanul1985 a răspuns:

Anxietatea nu este boala psihică
Toti am fost anxiosi macar o data in viata

| Andrei007007 explică (pentru Romanul1985):

Asa este, dar eu am fost la psiholog pentru a rezolva aceasta problema si cineva mi-a zis ca daca am fost in evidenta psihologica, va trebui sa semnez un document pe propria raspundere prin care arat ca am fost in evidenta psihologica si daca voi face asta, o sa fiu automat respins.

| Maeve a răspuns:

Tu cu anxietate vrei sa fii politist? Te mananca aia de vii.

| Andrei007007 explică (pentru Maeve):

Am avut, acum sunt bine, de cca. 2 ani ma simt perfect

| Maeve a răspuns (pentru Andrei007007):

Cum faci fata la situatii de stres? Du-te sa te vada un psiholog care are competenta in psihologia muncii dar si in securitate nationala. Iti zice imediat cum e sa fii jandarm sau politist.

| Andrei007007 explică (pentru Maeve):

Am in familie o ruda care lucreaza la jandarmerie, stiu cum este acolo