| Inflolicgood112 a întrebat:

am si eu o intrebare:..sunt in clasa a 10-a la un liceu teoretic profil: matematica-informatica si invat..de mediile 7 si 8 si in clasa a 9-a mi-a iesit generala 7, 90 si anul asta sper peste 8, 00... dar cum sa va spun eu imi doresc sa devin artist 3d ( in jocuri / desene / filme ( 3d) sau / game developer ( programator) ) si imi fac o ambitie dar aceasta dispare..adica vreau sa invat si eu la scoala mai bine peste 8, 50 daca s`ar putea dar nu pot..am in clasa foarte multi,, tipi" ca fac caterinca pe la ore pe profesori si nu stiu ma prinde si pe mine microbu si acasa am o lene sa invat de nu mai pot si nu stiu ce sa fac..programe de modelat / texturat / etc.fac in fiecare zi multe ore si muncesc si invat despre programare si etc.dar daca nu iau bacu cu mini 8, 00 generala nu am cum sa merg la o facultate zic eu buna..si daca as merge cu medie mai mica..nu ar fi o facultate foarte buna..va rog sa ma ajutati ce sa fac sa fiu mai atent cu viata / comportamentu / si viitorul meu dau funda multumesc foarte mult.dau funda TPU ///// Multumesc/////,,, astept multe raspunsi..ms :X:X:X

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Ce astepti? Sa apara cineva sa te motiveze? Si daca nu apare?

Ai o singura solutie:AUTOMOTIVATIA -cea mai buna motivatie!

Primul pas l-ai facut deja---ti-ai descoperit o dorinta careia, daca-i adaugi un pic de pasiune, ajungi la ceea ce-ti doresti.
Al doilea pas:canalizeaza-ti energiile!--- renunta la" multe directii"--- stabileste-ti prioritatile.
Al treilea pas:incepe cu ceva mic! Poti incepe cu cel mai mic pas posibil in directia pe care ti-o doresti---de exemplu, daca iti doresti sa te apuci sa inveti ceva sau sa lucrezi la ceva, poti incepe prin a-ti aranja spatiul de lucru.
Al patrulea pas:Incet si sigur! De la mai usor la mai complex!---gandeste-te tot timpul ca e foarte bine ca ai inceput si ca vei ajunge, cu pasi siguri, unde ti-ai propus.Fa-ti un plan, imparte-l in parti mai mici, finalizeaza partile--- in acest fel vei reusi sa indeplinesti fiecare pas pe care ti-l propui si nu te vei demoraliza vazand ca mai e mult pana la indeplinirea scopului tau.
Al cincelea pas: gaseste-ti un cuvant sau o scurta propozitie motivationala pe are sa ti-o spui in fiecare dimineata--- la mine functioneaza!
Al saselea: doreste-ti mai mult!--- e foarte simplu sa te lasi condus de cotidian si sa incepi sa iti pierzi din motivatie. Gandeste-te atunci la telul tau si la ceea ce iti poate aduce indeplinirea viselor tale.
Al saptelea:aminteste-ti succesele, nu esecurile!---orice lucru negativ "taie" din entuziasm.