| adutzadragutza a întrebat:

Am si eu o mica problema si nu prea stiu cum sa o rezolvwinking. Este vorba despre subiectul : Limba ENGLEZA.Sunt in clasa a 6-a si nu ma pot considera ca stiu nici macar un sfert din limba engleza. Acest lucru nu se datoareaza faptului ca nu facem la scoala sau ca nu sunt eu atenta. Engleza o fac din clasa 1. Dar pana in clasa a a 4-a nu pot spune ca am invatat cine stie ce deoarece nu aveam o profesoara buna. Acum lucrurile s-au mai schimbat. Doamna mea este foarte buna, dar totusi ...preda exact ce este in programa, iar eu nu stiu cum s-ar zice sa pot o conversatie in limba engleza. Tatal meu locuieste intr-o tara straina si mi-a zis ca daca as vrea sa merg vreo data la el trebuie sa stiu Engleza ca sa ma inteleg cu ceilalti. Mama nu stie engleza si totusi ma indemna sa invat. Dar am incercat sa le zic ca asa fara nicun ajutor... iar de meditatie nu prea pn problema deoarece daca fac meditatie din clasa a 6-a. mai tarziu ce mai fac? Putin ajutor va rogwinking:X dau funda celui care reuseste sa imi dea cea mai usoara metode. dar daca s-ar puttea fara chestii de genu : casete sau jocuri in englezawinkingMultumesc anticipatwinking

Răspuns Câştigător
| eclipsegirl31 a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa te uiti la filme in limba engleza, mai intati cu subtitrare pentru ca atunci cand auzi cuvintele sa stii si ce inseamna si apoi sa incerci si fara subtitrare. Incearca de asemenea sa iti imbogatesti vocabularul, cauta carti, texte, citate, expresii si daca nu le intelegi incearca sa le traduci cu dictionarul. Eu ma am excelent cu engleza! altceva, nu stiu ce ai mai putea face. Cel mai important este sa incepi culucrurile de baza: expresii(care sunt foarte importante), alimente, animale, cuvinte foarte des utilizate si este necesara si conexiunea aceea intre timpurile verbale. Ai mai putea incerca sa si faci conversatii online. Avand in vedere ca faci engleza de 6 ani, ar trebui sa stii lucrurile simple si de baza, eu fac de 4 ani, sunt in clasa a 8 a si pot sa zic ca stiu engleza cu adevarat, mai ales ca si pe mine parintii m-au sprijinit ai am fost la o multime de olimpiade, si judetene si celelalte. Sper sa reusesti sa inveti engleza pentru ca este o limba superba ce merita a fi invatata!

8 răspunsuri:
| adutzadragutza explică:

Va multumesc pentru raspunsuriwinking am acordat funda si la restul am dat Inteligentwinking

| Viviannnnnna a răspuns:

Pai eu de la net, filme, seriale stiu majoritatea englezei straight face
La un timp aveam televizorul in engleza laughing si am invatat foarte mult :X
Dar sa stii ca nu iti prinde rau sa inveti engleza straight face
Intr-o facultate/Liceu conteaza mult limbile straine cunoscute happy.
Succes :*...mai incearca sa te uiti da seriale.thinking stiu eu.
dar daca faci si PREGATIRE atunci scuza-mastraight face tu nu vrei sa inveti straight face
eu nu fac pregatire la nimichappysi am note de 9 - 10. big grintebuie sa vrei! nu exista nu pot ci nu vreauwinking:*.
hai te las big hug
paa >big grin

| Radioactive a răspuns:

Eu vad limba engleza ca pe o limba extraordinara, mi s-a parut usoara si am fost exact in aceeasi situatii ca tine. Atunci cand eram micuta, jocurile pe calculator m-au ajutat foarte mult. Repet, cand eram mica, acum sa revenim la cerinta ta. Ah, si de asemenea, urasc sa mai uit la un film/serial in engleza si sa nu imi mearga boxele! Mereu am urat asta! Ce ai putea tu face? O modalitate ar fi sa mergi pe youtube si sa scrii numele pieselor preferate(doar adaugi "lyrics" cand cauti) si astfel auzi melodia si vezi si versurile(nu ceva gen karaoke)...iti recomand, daca e, sa si canti! La sfarsitul melodiei, cauti(in dictionar sau pe google translate) cuvintele care ti-au sarit in ochi. Le vei tine minte garantat.

| V77Narcis a răspuns:

Nu ai nevoie de casete/jocuri etc.Totul e sa se lipeasca totul de tine:p
In primul rand sa stii pronuntia alfabetului si anumitelor grupuri de literewinking sa te poti descurca intr-o conversatie in engleza big grin

Eu stiu foarte bine sa vb engleza, cunosc majoritatea cuvintelor, traduc la perfectie fac engleza din clasa a 5-a(acum a 8-a) si am invatat engleaza citind cautand prin dictionare, urmarind multe filme in englezawinking
MULTA BAFTA

| Bulinăăă a răspuns:

HM...thinking si eu am inceput sa invat engleza din clasa a 7 a... [ sunt a 7 a] si stiu destul de bine in primul rand multe filme big grin la scoala ma rog de profa sa`mi dea tema cuvintele care imi plac in romana le sciru pe google translate si le memorez si usor usor am invatat cat sa inteleg un text sau sa rezolv un ex.

| ImHereForYou a răspuns:

Nu conteaza daca stii engleza sau nu...macar sa stii sa spui i love you sh asta inseamna ffffff mult
crede-ma

| Syphonaire a răspuns:

Sa iti spun cum am invatat eu engleza de la 7 ani:
Foarte simplu : M-am jucat si am umblat pe internet si am invatat super bine (Iau numai nota 10 la engleza [cls a-5a]).

| mady_7279 a răspuns:

Eu sunt cls. a 8-a [traiesc intr-un mediu rural] si iubesc engleza.e mat mea preferata!,.eu fac eng din a 3-a si acum am numai 10[la test iau 9/8 si atunci sunt un pic cam,,sad''].nu stiu ce sfat sa.ti dau. engleza trebuie' sa vina de la sine, dar am un mic sfat [daca asculti manele te sfatuiesc sa termini cu ele]asculta muzica pop pop-rock rock si fii atenta la versuri, incearca sa le traduci, si kanta in acelasi timp[aproape] ca sa iti perfectionezi pronuntia. sper ca ti.am fost de ajutor. fundita