| AA463 a întrebat:

Am terminat a 12 a si ma gandeam sa dau la facultatea de inginerie chimică și protecția mediului ( nu stau prea bine cu chimia, dar am înțeles că se ia de la zero și te ajută profesorii să înveți). Mai apoi vreau să aleg specializarea "Ingineria şi protecţia mediului în industrie". M-ar interesa din ce an îți alegi specializarea și după ce termii ce lucrezi mai exact.
Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Nu te baza pe ideea ca "se ia de la zero". Asa se spunea si cand am dat la limbi straine, engleza-spaniola in 2008. "Se ia de la zero cu spaniola". Pe dracu. Deja se asteptau sa stii. Eu stiam engleza bine, dar nu am facut o zi de spaniola in liceu. Am ales-o ca mi s-a parut cea mai usoara ca limba secunda. In anul I era sa pic la spaniola. Am invatat pe branci sa recuperez. Nu te baza pe asta. "A lua de la zero" inseamna chimie anorganica de clasa a V-a. Nu prea cred.

| RobertMoon a răspuns:

Inginer chimist probabil, dar ce faci tu e pielea, nu ieși nimic bun după ce termini și folositor, ies pe banda oamenii și nu-și găsesc de muncă. Daca vrei ceva pe chimie mergi în zona chimie medicala. Eu am terminat master în Biochimie și biologie moleculara și tot nu găsesc nimic decât profesor.

| KindKid17 a răspuns (pentru RobertMoon):

De cat sa fac o facultate degeaba, nu mai bine ma calific in ceva constructii si merg in uk?

| RobertMoon a răspuns (pentru KindKid17):

Daca vrei sa ramai acolo mereu da, dar daca vrei sa te intorci in tara cel mai bine e sa ai mai multe calificari in diverse domenii sau o facultate cu care poti face ceva mai apoi.

| Directioner99 a răspuns:

Facultatea e invatamant superior, nu te baza pe vorbe ca se ia de la zero, cand spui invatamant superior se presupune ca vii cu un suport de informatii din urma, nu are cum sa se ia nimic de la zero ca nu te invata ei alfabetul de acum