| DevilZoneX3 a întrebat:

am terminat liceul, am luat bacalaureatul, dar nu vreau sa urmez o facultate deoarece sunt de parere ca 4 ani sunt pierdere de vreme(strict parerea mea). De ce am nevoie de ajutorul vostru? Vreau sa urmez niste cursuri, o calificare ceva, si nu am idei, adica sunt destule, dar nu stiu ce sa aleg, imi place absolut orice, atat pe partea de marketing, business cat si pe partea de constructii, chestii. Va rog din suflet sa imi dati niste sfaturi, ce ar trebui sa aleg? Ce se plateste bine? Unde te angajezi mai usor? O recomandare, un curs ceva. Mersi!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai multe avantaje vei avea la o angajare daca ai facultate decat un postliceal.
Asa ca mai gandeste-te. Sa nu-ti para rau mai tarziu.

| Dalmore a răspuns:

Facultatile, la fel ca si cursurile, sunt utile numai oamenilor care stiu de ce le fac si la ce ii ajuta laughing.

| Yurisa a răspuns:

Poti sa te angajezii usor daca faci o postliceala. Daca iti place sa lucrezi cu oameni, poti alege cea sanitara, unde se castiga chiar bine.
Studii postliceale sunt si in cosmetica, bucatarie, secretariat, contabilitate si finante. Cam astea sunt in mare optiunile. Mai pot fi si altele.
Pe partea de constructii nu ai fost clar ce vrei, in constructii poti fi si zilier.
Pentru marketing si bussiness iti trebuie facultate, sau daca ai resurse, poti sa pornesti o afacere singur, numai sa fie profitabila

| Raducons a răspuns:

Parerea mea ca nu este o pierdere de vreme, dar cum vrei.
Timpul trece f repede, 3 sau 4 ani trec imediat nici nu iti dai seama.
Ai timp si de munca, asta se poate face si la facultate, depinde de facultate. Altfel te angajezi f usor operator intr-o fabrica sau agent comercial daca nu stii sa faci nimic, pentru baieti este mai greu cu cursurile de calificare, o fata se mai face asistenta medicala sau asistent manager. Poti face un curs de calculatoare.Foloseste te de ce profil ai avut in liceu.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Verifica-ți aptitudinile și vezi în ce domeniu te-ai potrivi mai bine. Noi nu te putem ajuta, pentru că nu te cunoaștem.

Răspuns utilizator avertizat
| Kawaii666Nezumi a răspuns:

Un verisor de al meu a terminat la poli pe constructii si acum e angajat la Rompetrol sa restaureze statii Rompetrol din toata tara. Plus de asta, masina gratis de la firma. Ca un exemplu pentru tine daca ai absolvi politehnica. La poli chiar nu inveti degeaba si o sa ai de unde alege un loc de munca calumea (4000 lei/luna minim). Spre exemplu mai poti face scoala de asistent medical. Pe partea de marketing si business nu stiu ce sa zic... unii sunt angajati la anumite firme pentru a face reclama acelei firme, dar nu stiu ce fel de studii iti trebuiesc (faci reclame, afise publicitare, reclame d-alea cum apar pe yt). Dar cel mai fain ar fi sa urmezi o facultate ca politehnica. Ai de unde alege daca ai luat bacul. Atat timp cat ai net, gasesti usor. Succes?